Čo sa stalo s Dead Rising?

Mário Gurský Mário Gurský

Hra Dead Rising bola vydaná v roku 2006 exkluzívne pre Xbox 360. Bola to nová IP od spoločnosti Capcom, ktorá už dokázala, že sa so zombíkmi vie popasovať v hre Resident Evil. Ale tam, kde Resident Evil pripomínal hororové béčko, ktoré bolo zábavné svojou sebairóniou, mal Dead Rising oveľa nechutnejší komický tón, jedinečný dôraz na improvizované zbrane, sprevádzanie preživších a prísne časové limity.

To, že hra bola exkluzívna pre Xbox, úspech Dead Rising nespomalilo, ale ako séria napredovala, táto exkluzivita sa obchádzala. Viaceré pokračovania, komiks, filmy a mobilná hra spôsobili, že Dead Rising sa stal šiestou najvýnosnejšou sériou spoločnosti Capcom. Prečo sa teda zdá, že táto séria je mŕtva a pochovaná?

- Reklama -

Poslednou hrou bol Dead Rising 4, ktorý vyšiel pre Xbox One v roku 2016. V roku 2017 dokončil svoje DLC a port pre PS4. Dlhoroční fanúšikovia, ako som napríklad aj ja, ju práve nechvália, keďže z nej zmizlo mnoho osvedčených mechaník. Frank sa ako postava zvrhol na masívneho debila, ale keď si pozrieme recenzie, hra si viedla celkom dobre. To predaje boli iný príbeh; Capcom očakával 2 milióny a neprekonal ani 1 milión. Tento neúspech zavrel Capcom Vancouver.

Frankovi by urobilo medvediu službu, keby sme tento príbeh opustili bez zistenia všetkých faktov. Spomínal som filmy a boli tri, hoci ani jeden z nich sa nedostal do kín. Prvý bol vydaný v epizódach cez Xbox Live Market, zatiaľ čo nasledujúce dva vyšli na brakovej bezplatnej streamovacej platforme Crackle. Spoločnosť Crackle údajne uvažovala o vytvorení tretieho filmu alebo televízneho seriálu. To bolo ešte v roku 2016 v rozhovore s hercom Jessem Metcalfom (prostredníctvom Digital Spy), nie s generálnym riaditeľom spoločnosti Crackle, takže aj to vyzerá mŕtvo.

Nie je exkluzivita ako exkluzivita

Komiks a mobilná hra sú príbehy na jedno kopyto. Komiks Road To Fortune mal len vyplniť príbehové medzery medzi jednotkou a dvojkou, zatiaľ čo mobilná hra Dead Rising dostala slabé recenzie, čo zrejme zabilo záujem o ďalšie diely.

- Reklama -

Ak si chcete zahrať Dead Rising na modernom hardvéri, vaše šťastie závisí od vašej konzoly. Dead Rising 3 sa na Playstation nikdy nedostal, PC sa s Case: Zero and Case: West DLC minulo. Na Xboxe si môžete zahrať všetky diely série okrem portu prvej hry Dead Rising na Wii: Rising: Chop Till You Drop.

Práce na porte sa jednoducho zdajú byť zvláštne. Vzhľadom na to, že Dead Rising začínal ako exkluzivita pre Xbox, tak trochu chápem, prečo má všetky kanonické hry len Xbox. Na druhej strane, keďže nejde o skutočnú exkluzivitu, pripadá mi to ako nie veľmi ideálne riešenie, že majitelia PlayStation musia pred hraním štvorky vynechať trojku.

Podobne nelogicky to je premyslené aj v Case: West kde titul prišiel o svoju charakteristickú mechaniku, ktorá fanúšikom DR 2 dáva predčasné predmety a skúsenosti až do 5. úrovne, pretože sa nesynchronizuje s remasterovanou verziou.

Ponechanie týchto hier len ako súčasť programov spätnej kompatibility funguje, ale zároveň pôsobí neúplne. Čo sa týka portu pre Wii, hrozí, že sa stratí v čase, pokiaľ sa znova neprenesie. Ak bola s touto verziou spojená zmluva o exkluzivite, stále by mal byť možný port na Switch, ako sme to videli pri verzii Star Wars The Force Unleashed pre Wii.

Streľba do vlastných

Čo sa stalo? Ako sa taký úspešný „výrobca peňazí“ zmenil na niečo, čo nemá budúcnosť? Nuž, slabé predaje hry Dead Rising 4 a následné zatvorenie Capcom Vancouver boli samozrejme veľkým faktorom, ale vďaka hre Dead Rising 3 tu bol obrovský problém. Nie, nie preto, že išlo o exkluzivitu pre Xbox One (ide o najpredávanejší diel), ale preto, že záver DR 3 sa rozhodol vyliečiť zombifikáciu, čo Dead Rising 4 potvrdil vo svojom úvode.

Capcom sa tým sám zahnal do kúta. Mám rád uzavretie hry a myslím si, že jeho existencia nie je vo svojej podstate zlý nápad, ale znamenalo to, že bolo potrebné vymyslieť aj to, aby sa nejako pokračovalo ďalej. A Dead Rising 4 sa o to pokúsil tým, že sa objavil nový variant vypuknutia epidémie. Fanúšikovia boli v tomto smere rozdelení, hlavne preto, že vysvetlenie dávalo zmysel a odvolávalo sa na dôvody, ktoré boli pôvodného vypuknutia. Dokonca aj na rovnakého hlavného vedca, ale veľkou kritikou bolo, že hra sa neponorila dostatočne hlboko, keďže tón štvorky bol ešte komediálnejší ako v ostatných číslovaných dieloch.

Aj priveľká láska škodí

Potom tu bol problém s Frankom. Keď Capcom vložil Franka do hry Marvel vs. Capcom a najmä keď prerobili dvojku len preto, aby bol Frank hlavnou postavou. Fanúšikovia mali pocit, že Capcom sa príliš zamiloval do svojej predchádzajúcej hlavnej postavy. Capcom vždy tvrdil, že to boli americkí fanúšikovia, ktorí si Franka žiadali, ale myslím si, že precenili jeho pôvab, najmä počas uvedenia hry Off The Record. Zatiaľ čo Off The Record sa teraz teší láske za to, že do hry Dead Rising 2 pridal mnoho vylepšení kvality života. Pôvodné vydanie hry bolo predmetom kritiky kvôli pocitu nezmyselnej fanúšikovskej služby Franka Westa.

Aj napriek tomu je tu niečo, čo sa z hry Off The Record prenieslo do Dead Rising 4 a čo fanúšikom nesadlo. Postava Franka Westa.

Frank West mal v pôvodnej hre Dead Rising svoje komediálne momenty a bol drsný na okrajoch, ale jeho postava bola fotoreportérom, ktorý prišiel po fakty a neuspokojí sa, kým ich nezíska všetky. Hrubý a neohrabaný, ale naozaj mu na tom záležalo. V Off The Record ho vykreslili ako padlú hviezdu, ktorá sa naplno vyžíva a chce len využiť reportáž o vypuknutí epidémie, aby sa opäť preslávila. Keďže to nie je kánon, bolo to v poriadku, ale akosi to bola verzia Frankovej postavy, ktorú sme videli v štvorke, spolu s preobsadením, ktoré prinieslo úplne iné podanie hlášok.

V ďalšom kontroverznom kroku bol T. J. Rotolo nahradený ako hlasový herec Franka Westa. Rotolo tvrdí, že spoločnosť Capcom ho nikdy ani neoslovila s ponukou. Toto preobsadenie nikdy nefungovalo, pretože podanie a napísanie postavy boli natoľko vzdialené od zavedeného Franka, že to len vyvolalo otázky, prečo bol tentoraz hlavným hrdinom práve on. Mnohí fanúšikovia sa pýtali, prečo namiesto neho nedostala status hlavnej postavy Vick Chu, ktorá zúfalo potrebovala viac času na obrazovke za to, čo sa s ňou snažili urobiť, ale nepodarilo sa im to.

Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, alebo?

Vtipné je, že Capcom sa s týmito problémami stretol už predtým. Resident Evil 6 sériu zabil, ale potom Resident Evil 7 sériu vzkriesil a teraz je pravdepodobne silnejšia ako kedykoľvek predtým. Street Fighter 5 sa na trh dostal rozbitý a bez príbehového režimu, ale teraz Street Fighter 6 vrátil späť všetkých odporcov. Sme vo svete, kde existuje Megaman 11. Franšízy odchádzajú a plynú, no zdá sa, že Capcom nebol pripravený pracovať po odlive Dead Rising.

Pred časom unikol gameplay zrušenej hry Dead Rising 5 a hľa, Chuck mal byť hlavnou postavou! Vlastne sa zdá, že hra mohla byť na dobrej ceste, a predsa. Dead Rising sa síce zdá byť mŕtvy, ale pri správnom spracovaní by nás Capcom mohol opäť ohúriť.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -