Door Kickers: Action Squad

Michal Frajkor Michal Frajkor

Po prvých pár minútach inštalovania (hra má približne 70MB, pripravení hrať budete naozaj rýchlo) a spustenia nás zarazili hneď dve veci. Nikde sme nenarazili na tutoriál alebo na prvky, ktoré by nás naučili základné mechaniky hry. Skrátka, prvé minúty sa budete trápiť čo a ako máte robiť. Pri spustení každej misie máte na výber, či budete hrať sólo alebo duo a presne tu nastáva ďalší problém. Autori zle predefinovali klávesy, sami tak nebudete vedieť, čo máte na začiatku stláčať. Osobne odporúčame ísť hneď do nastavení a zmeniť si rozloženie kláves podľa svojho výberu alebo hrať hru na ovládači, kde sme nezaznamenali najmenší problém. Hra vám ponúkne tri módy. Prvý je klasický (štandardná policajná práca), Nekonečná budova (náhodne generované šialenstvo) alebo Invázia zombíkov (zlé časy v meste). Nesmieme tiež zabudnúť na týždenné výzvy, ktoré sú inovatívnym prvkom.

Prvý a zároveň najhranejší mód vám ponúkne päť tematických blokov s 12 levelmi. V každom leveli môžete získať max. tri hviezdičky, čo je podobný systém, ako napríklad v Angry Birds. Okrem hviezdičiek sa vám zvyšujú body schopnosti vami zvoleného operátora. Levely môžete plniť ľubovoľne, v tom vás hra nijak neobmedzuje a zároveň postupom času zistíte, že nech plníte prvý alebo piaty tematický blok, rozdiel nájdete len v level dizajne, väčšiu výzvu neprinášajú ani lepšie vybavený teroristi. Ich umelú inteligenciu by som prirovnal k zlomenému stieraču na ponorke, skrátka, po „vykopnutí dvier“ na vás začnú strieľať alebo sa k vám rozbehnú s cieľom zneškodniť vás. Áno, nájdu sa tu aj inteligentnejší, ktorí berú rukojemníkov ako svoj štít, poprípade majú svoj vlastný, využívajú detonácie, molotovy alebo zúrivé psy. Ale nič to nemení na fakte, že stačí dávka olova a rázom sú mŕtvi. Po určitom čase prestanete vnímať, kto stojí pred vami, stlačíte tlačidlo pre streľbu a náhle máte stenu vymaľovanú na červeno.

- Reklama -

Nekonečná budova je špecifická v tom, že počet poschodí v budove je, áno, uhádli ste, nekonečno. Vašou úlohou teda bude dosiahnuť čo najvyššie poschodie. Prakticky vás hra bude vyzývať v tom, aby ste dosahovali čo najväčšie skóre a porovnávali ho so svojimi priateľmi. V tomto móde platí jedno nepísané pravidlo, že čím vyššie sa dostaneš, tým budú tvoji protivníci viacej húževnatejší. Na to treba dávať pozor.

Keď počujeme slová zombie mód, ktoré autori pridávajú do svojich hier, hneď si predstavíme hordu zombíkov, ktorí idú po vás s jedným konkrétnym cieľom – zabiť vás (alebo prinajlepšom len skonzumovať). V Action Squad by to bolo bohatým spestrením, kebyže nedostaneme ďalšiu pomyselnú facku od autorov.  Misie, respektíve úlohy, budú totožné s klasickým módom s tým rozdielom, že okrem teroristov tam budú pobehovať aj zombíci. Pre predstavu, začínate misiu s troma frakciami. Vy ako policajt, teroristi a zombie mužíčkovia a všetky tieto tri frakcie sa neznášajú, takže ak sa stretnú zombie (majú svoje hniezda, ktoré sa automaticky generujú akonáhle zomriete) s teroristami, môžete kľudne jesť popcorn a čakať, kým sa medzi sebou nepozabíjajú. Okrem záchrany rukojemníkov budete musieť ničiť zombie hniezda, ktoré sporadicky chvíľu trvajú a popritom sa modliť, aby z týchto hniezd nevyšli ďalší zombie mužíčkovia, ktorí by vám mohli prekaziť interakciu s hniezdom.

V čom musíme autorov pochváliť je spôsob, akým môžete splniť misiu. Pri každej misii sa vás hra opýta, či chcete hrať sólo alebo duo (hra má síce v názve „action squad“, ale je určená maximálne pre 2 osoby). Prípadne môžete požiadať internet o to, aby vám našiel spoluhráča.Pravdepodobnosť, že si zahráte s niekým cudzím, je však minimálna. V ďalšom kroku si zvolíte  operátora, strom schopností, hlavnú zbraň, dodatočný výstroj a v neposlednom rade ultimátnu schopnosť. Máte na výber širokú paletu operátorov, každý má iné zameranie ako aj inú náročnosť ovládania. Napríklad taký štitár (stredná obtiažnosť) znesie veľkú nálož paľby, ale zároveň vlastní len obyčajnú G17 pištoľ. Vojak s brokovnicou (obtiažnosť LOL), má silnú účinnosť zbrane za predpokladu, že neriešite nechcenú smrť svojich rukojemníkov, pretože rozptyl striel je nepredvídateľný. Počas recenzie sme si najviac obľúbil útočného vojaka (obtiažnosť normálna). Vyznačuje sa dlhým a presným dostrelom, a to za predpokladu, že nebudete príliš dlho stláčať tlačidlo pre streľbu. Ďalej je tu agentka Fergie (vysoká obtiažnosť) a prieskumník (stredná obtiažnosť).

- Reklama -

Ak ste si nenašli svoju obľúbenú mapu, pokojne môžete využiť, editor ktorý je v hre pribalený.

Ako sme už v úvode spomínali, za lepšie zvládnutie levelu dostávate skúsenosti, ktoré sa postupom času menia na body schopnosti vami zvoleného operátora. Strom schopností je rozdelený do dvoch kategórií. Prvá je určená pre tím. To znamená, že všetky body, ktoré dáte do tejto skupiny, budú natrvalo započítané a sú stanovené pre všetkých operátorov. Druhá kategória je určená len pre daného operátora (zlepšujú hlavne presnosť, taktiku, odolnosť a podobne). Funguje to tak, že ak sa vám v budúcnosti nebudú pozdávať perky, ktoré ste si vybrali, môžete ich dodatočne resetovať a nanovo zvoliť. V hre môžete operátorov vybaviť lepšou primárnou zbraňou, ale aj dodatočným vybavením. Dostupné sú na to dva sloty v inventári. Pomôcť si teda môžete napríklad vestou alebo rôznymi granátmi za hernú menu v podobe vami získaných hviezdičiek. V závere máte možnosť si prepnúť ultimátnu schopnosť.

Pri prechádzaní levelov budete musieť splniť určité úlohy, ako zneškodnenie bomby (na túto úlohu budete mať len určitý časový limit), eliminácia teroristov, chytanie bossa (počas „vykopávania dverí“ musíte nájsť bossa, ktorého spacifikujete len tak, že ho zatlačíte do kúta. Pozor! Musí byť živý a zdravý). Poslednou a zároveň najčastejšou bude záchrana rukojemníkov. Tu nás veľmi mrzí, že si autori nedali viac záležať na týchto nehybných postavičkách, pretože poväčšine ich uvidíte sediace na zemi bez akejkoľvek emócie. Je to však detail a dá sa to zvládnuť aj bez toho.

Postup hry je v každom leveli podobný. Pravidelne budete „vykopávať dvere“, občas sa stane, že budú len zatvorené a vy vniknete len stlačením hornej šípky. Okolitá interakcia bude súvisieť len s touto klávesou, ale na toto pravidlo by sme sa nespoliehali. Poprípade budete musieť nájsť prístupovú kartu na ďalší postup. Miestnosti vo vyšších leveloch budú oveľa tmavšie a vy budete musieť taktizovať, preto aj voľba operátorov v tomto prípade je pre vás nesmierne kľúčová. Osobne odporúčame zbystriť svoj sluch pred vstupom do dverí, nakoľko jednotliví teroristi vydávajú svoj špecifický zvuk (hlavne maniaci opásaný náložami). Pri prechádzaní budete využívať požiarne rebríky, schody a výťahy, preto je dobré zmapovať si jednotlivú oblasť, nakoľko možné vstupy budú z viacerých strán s výnimkou izolovaných miestností.

Ďalším nápaditým  prvkom v hre je pomocná lišta v ľavej hornej časti obrazovky.  V priebehu misie môžete získať podporu vo forme zdravia, zbroje, oživenie svojho člena, dodatočný život alebo ultimátnu schopnosť. Jej úroveň sa navyšuje zabíjaním teroristov, to však neplatí v móde “nekonečná budova”. Prípadne tiež oslobodením rukojemníkov. Už z obrázkov, ktoré vám prikladáme do recenzie, ste mohli zistiť, že hra ma pixelart grafiku. Skrátka, všetko budete mať kockované. Ale zároveň sú detaily hry dostatočne zaostrené. Zvukový prednes neohúri, ale ani neurazí, keďže hra je situovaná do retro štýlu.

Na zaver dodáme, že hru sme si  počas recenzovania naozaj patrične užili. Určite ju môžeme odporučiť všetkým tým ľuďom, ktorí hľadajú oddychovú 2D akciu v retro štýle, bez hlbšieho zamyslenia Poprípade streamerom, ktorí potrebujú obohatiť svoje vysielanie o niečo zaujímavé.  Čas, ktorý venujete hre nebudete ľutovať, no zároveň sa musíte preklikať chýbajúcim tutoriálom a vysporiadať sa zo zlou umelou inteligenciou.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x