Logitech G935

Michal Frajkor Michal Frajkor

Nie je to tak dávno, čo Logitech predstavil nové prírastky do svojej hernej rodiny, ktoré nesie označenie “G”. Konkrétne išlo o štyri nové headsety v rôznych cenových kategóriách. Či už by ste mali záujem o ľudovú voľbu, avšak stále v skvelej kvalite, alebo o zlatú strednú cestu herného audio zážitku, alebo dokonca o najvyššiu triedu zvuku pre vašu hernú zostavu, to všetko ste si mohli z nových produktov vybrať. My sme mali to šťastie, že nám spoločnosť Logitech zapožičala to najlepšie, čo mohla. Nový headset G935. To najlepšie z najlepšieho.

G935 je priamym nástupcom obľúbeného bezdrôtového modelu G933 Artemis Spectrum, ktorý svoju premiéru zažil v roku 2015. O 4 roky neskôr prichádza nový kráľ, ktorý je dokonca lacnejší ako jeho predchodca. Ale je aj lepší? V čom sa zmenil a či bude opäť raz úspechom spoločnosti Logitech, na to sme sa pozreli v našej recenzii.

- Reklama -

Dizajn

Začneme tým, že si povieme niečo o vašom prvom pohľade na tento kus výrobku a balenie. Obsah balenia je jednoduchý. Nájdete v ňom samotné zariadenie a dva kusy kábla. Jeden slúži na nabíjanie, druhý je zas klasický 3,5mm jack na pripojenie slúchadiel klasickým káblovým spôsobom. Tento spôsob je však určený hlavne ak chcete headset využívať napríklad na počúvanie hudby cez mobilný telefón. V prípade, že ich používate k počítaču, určite odporúčame používať spôsob, na ktorý sú primárne určené, a to bezdrôtovo. Je to oveľa praktickejšie a nezavadzia vám žiadny kábel.

Rozmery slúchadiel sú pomerne väčšie, než sme zvyknutí z iných modelov, konkrétne 18,8 x 19,5 x 7,6 centimetrov. Váha je však príjemná, nie sú zbytočne ťažké a so svojou váhou necelých 380 gramov vás určite nebudú ťahať k zemi. Na šasi slúchadiel boli použité plastové materiály a striedajú sa matné s lesklými. Elegantné riešenie a len ťažko si vieme v dnešnej dobe predstaviť niečo iné. Koniec koncov, prečo by aj. Sú pevné a držia pri sebe tak, ako majú, nemusíte sa tým pádom báť chytiť headset akokoľvek vám príde vhod. Samotné slúchadlá sú tvarovo poňaté inak ako vidíme na iných produktoch a v prípade tohto modelu vaše uši pocítia príjemný dotyk koženého polstrovania, ktorý na ušiach perfektne sedí a aj napriek tomu, že je to koža, veľmi dobre filtruje okolité zvuky. Samozrejme, nečakajte úplné ticho ako pri iných, drahších modeloch slúchadiel, ktoré sa však radia už do inej, ako “hernej” kategórie. Vaše uši sa ani po dlhom používaní nebudú potiť a čo je dôležitejšie, nebudú vás ani bolieť. Napriek tomu, že slúchadlá nemajú klasický okrúhly tvar, ale skôr podlhovastý, sedia na ušiach dobre a podľa nášho názoru vám tento tvar navyše dáva aj lepšie možnosti, ako si ich na hlavu nasadiť tak, aby vám sedeli podľa vašich predstáv.

Ich výhodou je vyššia odolnosť v extrémnych podminekach a preto sú aj pevnejšie a viac vydržia.

Hneď na úvod musíme Logitech pochváliť a zároveň aj pokarhať za umiestnenie USB prijímača, ktorý je potrebný na to, aby ste headset mohli používať bezdrôtovo. Bolo to možno únavou, ale po rozbalení a prezretí obsahu balenia som zariadenie chcel rovno vyskúšať. Bohužiaľ som, ako správny herný novinár, prvých 15 minút strávil premýšľaním, ako sa bezdrôtovo pripojím k môjmu počítaču. Iste si spomínate, čo je obsahom balenia, nikde som tam nespomenul USB, ktoré si jednoducho zapojíte do PC a headset vám spáruje. To preto, lebo je šikovne ukryté pod magnetickým krytom v ľavom slúchadle. Myslite na to, až si G935-ky kúpite. Je to však niečo, čo musíme aj pochváliť, keďže tieto malé zariadenia majú veľkú tendenciu strácať sa. Je skvelé mať priamo v zariadení priestor, kde si ho môžete bezpečne uložiť. Rovnako šikovne ukrytý je aj mikrofón, ktorý sa taktiež nachádza v ľavom slúchadle. Ocenili by sme trochu jasnejšie črty, že ide o mikrofón, pretože ho zvyčajne vyklápate podľa hmatu a nie vždy je ľahké ho nájsť. Je to však všetko len o zvyku.

- Reklama -

Zadná časť slúchadiel taktiež obsahuje aj tri programovateľné tlačidlá a jedno, ktoré slúži na stlmenie mikrofónu. Posledné je koliesko, ktoré slúži na ovládanie hlasitosti. Čo vám možno bude robiť problém je to, že sú príliš blízko pri sebe, a tak sa môže často stávať, že netrafíte to správne. Úprimne, za celý čas, čo sme headset skúšali, nás to ani raz nejak extra neťahalo vyskúšať si niektoré z nich. Minimálne určite nie pri hraní hier. Vieme si však predstaviť využitie napríklad v prípade, že len tak oddychujete mimo počítača, počúvate hudbu a chcete preskočiť pesničku. Poslednou vecou, ktorej sa chceme po dizajnovej stránke venovať je osvetlenie celého headsetu. Je príjemné. Namixovať vlastnú farbu si môžete na samotnom logu “G” a LED pásikoch, a to dokonca aj nezávisle od seba. To znamená, že ak máte chuť mať “G” červené a LED pásiky modré, nie je problém.

Komfort

Dôležitým faktorom pri výbere toho správneho hráčskeho headsetu je určite aj komfort. Všetci dobre vieme, že taký priemerný “game session” hráča môže pokojne trvať aj niekoľko hodín bez prestávky, a preto je dôležité, aby vás po toľkých hodinách neboleli z headsetu uši ani hlava. V prípade G935 by som sa toho neobával. Samozrejme, každý má iné preferencie, ale všeobecne je headset veľmi príjemne spracovaný. Vyššie spomenuté kožené slúchadlá s výplňou sú pohodlné, mäkké a aj napriek tomu, že nefiltrujú úplne všetky zvuky okolia, nebudete to ani vnímať. Skvelý zvuk, ktorý budete počuť hneď, ako ich zapnete vám myšlienky odvedie ďaleko od toho či niečo z okolia počujete alebo nie. Je to práve netradičný podlhovastý dizajn slúchadiel, ktorý zabraňuje perfektnej priľnavosti, ktorá by izolovala všetky zvuky okolo vás. No je to za cenu toho, že sa vaše uši nebudú zbytočne potiť a to je podľa nás dobrý obchod. Headset si v redakcii vyskúšal takmer každý a ani jeden z nás sa nesťažoval na samotný komfort. Je to teda dobrá vizitka pre nové G935-ky.

Zvuk

Dostávame sa k tomu, čo je najdôležitejšie. Doteraz sme si opísali dizajn, spracovanie a komfort slúchadiel. Sú to všetko dôležité veci avšak to, čo vás bude najviac zaujímať, je ich výkon v oblasti zvuku. Headset sa dá použiť takmer s každým počítačom, ktorý obsahuje USB, čo je vlastne každý. Ak máte PS4 alebo Nintendo Switch, vyhrali ste na plnej čiare. Stačí jednoducho zapojiť USB prijímač do portu a ste bezdrôtoví a ešte k tomu s parádnym zvukom a dizajnom na hlave. K vášmu Xboxu alebo telefónu si headset môžete pripojiť aj pomocou klasického 3,5mm jacku, avšak utrpí tým kvalita zvuku.

V aplikácii, o ktorej si povieme na záver recenzie, nemusíte v podstate nič nastavovať. Odporúčame vám si ju však nainštalovať. Platí ale, že hneď ako pripojíte zariadenie k počítaču, môžete sa vydať na cesty zvukovými zážitkami. Zvuk sme otestovali v rôznych hrách a žánroch. Za FPS žáner to boli hry ako Apex Legends, R6: Siege a Overwatch. Za závodné a športové to bola Forza Horizon 4 a Rocket League, no a za oddychovky a RPG zas Assassin’s Creed Origins a Ori. V každej jednej hre nám headset ponúkol skvelé vyváženie bás a výšok. Dialógy boli zrozumiteľné a zvukové efekty s hudbou relatívne čisté. V tomto smere nie je nič zásadné, čo by sa dalo vytknúť. Možno nezažijete úplne najčistejší zvuk v kategórii herných headsetov, avšak v oblasti bezdrôtových headsetov do 200€ to prekonáva očakávania.

Čo nás na zvuku prekvapilo je, že bez najmenších problémov zvláda každý žáner hudby.

Dokonca sme si pustili aj také, ktoré nepatria medzi naše obľúbené avšak treba povedať, že si poradí ako s rockom, tak aj s vážnou hudbou alebo country. V tomto momente vám však už naozaj odporúčame nainštalovať si program s názvom Logitech G Hub. V ňom si totiž môžete meniť rôzne nastavenia, ktoré by vám v prednastavenom režime od výroby nemuseli pri počúvaní vyhovovať. Je vždy lepšie sa s nastaveniami trochu pohrať a dosiahnuť zvuk a zážitok, aký sa vám páči. Od momentu, keď tak urobíte, budete mať skvelého audio kamaráta na hlave, bez ktorého nebudete chcieť počúvať ani prezidentský prejav. Pridajte k tomu už spomínané pohodlie, kde vás neobmedzuje kábel a skúste si len tak pustiť hudbu na PC, ľahnúť si na posteľ, zavrieť oči a užívať si hudbu, ktorú môžete jednoducho zmeniť alebo stíšiť bez toho, aby ste museli vstávať.

Stále máte možnosť pripojiť sa káblom napríklad na telefón. Headset je však pre takéto účely dosť veľký a má v sebe príliš veľa herného vzhľadu na to, aby sa na vás vo vlaku alebo v autobuse nepozerali spolucestujúci. Samozrejme, môže vám to byť jedno, čo si myslia ostatní, avšak chceme len poukázať na to, že mimo obývačky alebo vašej izby, kde pracujete alebo hráte hry, vyzerajú tieto slúchadlá ako zbytočný prepych a jednoducho tam nepasujú.

G Hub a DTS 7.1

Na záver už len niekoľko slov o aplikácii Logitech G Hub, kde si nielenže môžete nájsť svoje nové zariadenie, ale aj každé iné od Logitechu z rady “G”, ktoré to podporuje. Ak teda máte kompletnú výbavu, povedzme, aj s myšou a klávesnicou, všetko budete mať pekne na jednom mieste a nastavenia vždy po ruke. V programe si môžete nastaviť farbu vášho headsetu a dokonca vybrať si, podľa čoho sa bude meniť. Nás príjemne prekvapila možnosť meniť farbu LED pásikov podľa dominantnej farby na vašej obrazovke. Ak ich máte na hlave, tak to samozrejme vy sami neuvidíte, ale ak sa na vás bude niekto pozerať, bude sa mať na čo. Samozrejmosťou je aj ekvalizér, v ktorom môžete popustiť uzdu fantázii a pohrať sa s nastaveniami tak, že váš audio zážitok bude jedinečný. Zmena nastaviteľných tlačidiel na ľavom slúchadle je tiež možnosť a je len na vás, akú funkciu si priradíte k jednotlivým tlačidlám. Máte k dispozícii už spomínané tri.

Do (veľkej) pozornosti dávame nastavenie priestorového zvuku DTS 7.1. Určite ste sa s týmto nastavením mohli stretnúť aj pri lacnejších modeloch, a to nie len od Logitechu. Dokonca sme jeden taký mali aj v redakcii. Všetko to však znie príliš umelo a je to skôr preto, aby to na papieri pri kúpe vyzeralo dobre, alebo aby ste sa mohli pochváliť “Aha, ja mám 7.1 v slúchadlách”, ktoré však v podstate nič nerobí. V prípade G935 to tak chvalabohu nie je. Musím priznať, že osobne som sa na túto funkciu tešil asi najviac. Priestorový zvuk v headsete? Áno prosím, idem hneď na to. Zapnete ho jednoducho jedným klikom v programe, čo vám následne odomkne ďalšie možnosti. V G Hube si môžete vytvárať rôzne miestnosti alebo, lepšie povedané, nastavenia priestoru. Na začiatok sú v ponuke hneď tri a to “Entertainment”, “Gaming” a “Sports”. Môžete využívať tieto tri alebo si vytvoriť vlastné a každému zo siedmich “reprákov”, vrátane subwooferu, nastaviť hlasitosť a funkčnosť podľa chuti.

Zvuk je počuteľne lepší a práve to dodáva headsetu svoju výnimočnosť a vám výhodu nad nepriateľmi.

Na naše veľké prekvapenie a následne radosť to v hrách funguje výborne. Teda, ak hovoríme výborne, máme samozrejme na mysli v rámci headsetov. Tradičnej 7.1 sa to nevyrovná. Osobne som bol prekvapený, ako presne dokáže reprezentovať zvuk, ktorý k vám prichádza zozadu a ešte k tomu napríklad z ľavej strany. Najviac som to využil v hre Apex Legends, kde som konečne mal pocit, že po toľkých rokoch počujem cez headset viac ako moji spoluhráči. Vždy som podľa krokov vedel odkiaľ čakať nepriateľa a ešte ani raz sa mi nestalo, že odtiaľ neprišiel, a to, samozrejme, hovorím o zvukoch, ktoré k vám nejdú zľava, sprava alebo zozadu. Hovorím o krokoch a zvukoch, ktoré som počul vľavo hore alebo vpravo vzadu. Samozrejme to, či som nepriateľa nakoniec aj eliminoval alebo nie, je už otázka zručnosti, o tom by som však nerád ďalej hovoril. Čo sa však týka prezentácie priestorového zvuku je G935-ka naozaj, naozaj, výborná. Akékoľvek predsudky, ktorým sme sa neubránili ani my, môžete teda pokojne hodiť za hlavu. S čistým svedomím môžeme povedať, že zariadenie naozaj má 7.1 zvuk.

A aby som nezabudol, USB prijímač je ukrytý v ľavom slúchadle pod krytom.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x