Project Winter

Michal Frajkor Michal Frajkor

Hneď na začiatok si povieme niečo o samotnom spôsobe hrania. Ide o multiplayer hru pre ôsmich hráčov (preživších), ktorých cieľom je pomocou svojej šikovnosti a schopnosti komunikovať pomáhať si navzájom. Vašim cieľom je dostať sa z búrlivých osídel neprestajnej a agresívnej zimy, ktorá je vašou skazou. Ale táto hra nám ponúka aj nový koncept, ktorý ešte na hernej scéne nie je okukaným a tým je, že z ôsmich preživších je hneď na začiatku hry vyvolených pár zradcov, ktorých úlohou je jednoznačne podkopať spoluprácu ostatných. Ak budete jedným z nich, pokúšajte sa mariť ich pokusy o získavanie surovín, sabotovať rôzne opravy budov či dokonca aj zabiť, a to za každú cenu, len aby sa preživší nedostali k helikoptére, ktorá znamená záchranu, bezpečie a teda výhru v hre.

Títo zradcovia sa navzájom vidia a teda vedia, kto ďalší patrí ku nim. Na druhej strane preživší nemajú tušenia, kto by mohol byť ich nepriateľom. V tejto hre sa samostatne na vlastnú päsť prežiť nedá a ste odkázaný na krehkú dôveru medzi vami ôsmimi a na vašu vzájomnú komunikáciu, ktorá je v tejto hre veľmi podstatným faktorom. Hra sa začína vaším SPAWNutím v akejsi horskej chatke, ktorá pre vás predstavuje podstatnú základňu a skrýšu, v ktorej si môžete suroviny ako skladovať, tak aj vyrábať z nich predmety. Tiež sa tu dá pripraviť jedlo, ktoré je potrebné pre výživu vašej postavy. Na jednom mieste sa zrodí všetkých osem ľudí, čiže aj zradcovia, aj preživší začínajú na rovnakom mieste. Nachádza sa tu aj rádiová stanica, ktorá je potrebná na privolanie záchrany. Problém je, že pre použitie tejto rádiovej stanice je potrebné prv opraviť satelitné stanice, čo sú samostatné budovy na mape a ubrániť ich pred sabotážami zradcov, ktorí sa vás snažia zdiskreditovať a akýmkoľvek spôsobom zabrániť vášmu bezpečnému odchodu.

- Reklama -

Nebezpečie nutne nepredstavujú len zradcovia ale aj zvieratá, napríklad medveď či rozzúrený jeleň. Problémom môže byť taktiež aj počasie, ktoré sa čas od času mení na riadnu metelicu, kedy je viditeľnosť naozaj veľmi nízka a vašej postave je zima. Hra neostáva svojmu zaradeniu do survival kategórie nič dlžná. Je podstatné aj zbieranie surovín, dreva či akejsi rudy a zároveň hľadanie malých debničiek v budovách. Tie sú náhodne rozmiestnené po mape. Môžete v nich nájsť vzácne časti na opravu satelitov, či na výrobu palných zbraní alebo vysielačky. Zradcovia majú vlastný druh debničiek, v ktorých sa nachádza oveľa lepšie vybavenie ako v tých pre preživších, no háčik je v tom, že pri otvorení tejto debničky na seba upozorníte, a budete tak odhaleným zradcom. Teda, samozrejme, ak sa nejak z tejto prekérnej situácie nevykrútite.

Ako sme už vyššie spomínali, základom tejto hry je komunikácia, hra samozrejme obsahuje možnosť hlasovej komunikácie. Pri tejto komunikácii s ostatnými účastníkmi hry môže vyvolávať rozpory, robiť rôzne intrigy či zavádzať, ak patríte k zradcom. Samozrejme, rovnako dobre slúži aj preživším, ktorí nemôžu vyhrať, ak budú rozdelení a každý bude myslieť na seba. Podstatné je komunikovať spolu, držať spolu a jedine takto sa dá hra vyhrať. Hra obsahuje už aj rôzne skiny  a kozmetické doplnky, ktorými si môžete svoju postavu upraviť či skrášliť.

Jeden s najväčších problémov sú ľudia, keďže hra od nich závisí. Dá sa ľahko pokaziť čo i len jedným jediným hráčom. Medzi ďalšie problémy patrí ľahké odhalenie zradcov. Stačí, že si zájde po truhličku, ktorá obsahuje gear špeciálne pre zradcu a odhalenie je, na ktorý sa rozhodne, že si pôjde svojou vlastnou cestou bez spolupráce. Problémom je taktiež časté vypadávanie serverov, hráčov často po načítaní hry vyhodí či odpojí kvôli nestabilnému hardvéru na strane hry. Veríme, že tento problém však patrí iba medzi dočasné, nakoľko sa jedná o hru s predbežným prístupom. Čo je však najväčším problémom, nedostatočný počet hráčov a koniec koncov naozaj dlhé čakanie na to, aby vás vôbec pripojilo do lobby.

- Reklama -

Tento titul  má naozaj zaujímavý koncept, ktorý má veľký potenciál no krachuje hlavne na základe komunity hráčov, ktorí túto hru hrávajú a zámerne kazia herný zážitok ostatným hráčom. Na záver treba podotknúť, že vývojári snáď dajú na rady komunity a pokúsia sa niečo spraviť preto, aby táto hra vzrástla a ukázala svoj potenciál naplno. Zatiaľ je na zlatej strednej ceste, kde môže vyťažiť zo zaujímavého nápadu, avšak aby uspela, bude sa treba popasovať s celým radom problémov. Hru, samozrejme, hodnotiť nemôžeme, keďže nejde o plnú verziu. Ak vás však zaujala, môžete sa rovno pustiť do hrania.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x