RAGE 2

Michal Frajkor Michal Frajkor

Samozrejme, ako už názov napovedá ide o druhý diel tejto série. Prvý diel bol, aj podľa recenzií, dosť slabý a tak nie je pre nováčikov dôležité brať ohľad na nadväznosť alebo príbeh. Hra síce občas spomenie nejakú vec z jednotky, ale nie je to nič zásadné. Prvý diel vyšiel ku koncu roka 2011, to znamená, že sme sin a dvojku počkali pekne dlho. Stálo to čakanie za to? To sa dozviete v našej recenzii.

Pokiaľ ste ešte o Rage 2 nepočuli, ide o postapokalyptickú hru, v ktorej asteroid zničil 80 % populácie zeme a počet ľudí sa neustále zmenšuje. Nepokojné a pomstychtivé gangy sa potulujú po otvorených cestách a tyranská autorita sa snaží vládnuť železnou päštou. Vy, ako Walker, posledný Strážca pustiny, budete musieť bojovať za spravodlivosť a slobodu. Hra vás pobaví súbojmi s vozidlami, veľkým chaosom a naozaj veľkým a otvoreným svetom. Budete prechádzať neprekonanú pustinu, v ktorej bojujete so sadistickými gangami, abyste našli nástroje a techniku potrebnú k potlačeniu drsných pravidiel Úradu raz a navždy.

- Reklama -

Rage 2 sa ale veľmi nepodobá prvému dielu tejto série. Ten bol celkom seriózny a nebol tak „šialený“ ako tohtoročné pokračovanie hry.

Ako hráč preberáte rolu Walkera, jedného z posledných preživších útoku na odhalené miesto známe ako Vineland. Hráči majú možnosť upraviť Walkerovi napríklad pohlavie, schopnosti a oblečenie. Walker ovláda rôzne strelné zbrane a nástroje pre boj proti nepriateľom, vrátane tradičných zbraní ako je brokovnica a pištoľ. Nechýbajú ani zbrane ako bumerang a sci-fi zbrane ako napríklad Grav-Dart Launcher. V priebehu hry hráči, samozrejme, získavajú aj nové schopnosti ako je Overdrive, čo významne zvyšuje silu a efektivitu ich útokov. Ďalej Shatter, ktorý funguje podobne ako Sila v Star Wars a nakoniec Slam, ktorý vyhodí Walkera do vzduchu a následne skočí späť na zem, čo má za následok veľkú tlakovú vlnu. Tá odhodí, alebo rovno zneškodní nepriateľov. Nepriatelia v Rage 2 sa skladajú z rôznych typov ľudských banditov, mutantov, kyborgov, a enormných super mutantov. Hra má taktiež závody a automobilové súboje, pričom je hráč schopný riadiť akékoľvek vozidlo v hernom svete.

Rage 2 sa ale nepodobá prvému dueli z tejto série. Ten bol celkom seriózny a nebol ani tak šialený ako tohtoročné pokračovanie hry. Takže sa skôr podobá na pokračovanie Mad Maxa, alebo možno aj Borderlands. Ale to neznamená, že je to zlé, práve naopak, hre tento „šialený element“ vdýchol nový život a vďaka tomu je hra naozaj zábavná. Úvodné okienko by sme mali za sebou a je načase povedať si dojmy z hrania.

Rage 2 naozaj vyniká v oblasti streľby a celkovo v súbojových mechanikách. To znamená, že sa s nepriateľmi môžete poriadne pohrať. V hre je vidieť veľký vplyv id Software, súbojový systém je ako z čistokrvnej Doom hry a to sa nám páči. Súboje sú plynulé, rýchle a nie je ťažké nadväzovať na seba rôzne schopnosti. Streľba je rovnako skvelá, zbrane sú efektívne a perfektne ovládateľné a v prípade konzolovej verzie funguje dobre aj asistent mierenia. Hra z vás neurobí nejakého robota, čo neminie ani jeden výstrel, ale dokáže skvelo vyvážiť pomer pomoci a vášho talentu. Tento efekt vám dodá pomerne slušnú dávku spokojnosti, keď zabíjate bossa, alebo vystrieľate celý kemp banditov.

- Reklama -

Časť, ktorú robil id Software je skvelá, ale to bohužiaľ nemôžeme povedať o celej open-world časti a úlohách, ktoré mal na starosti Avalanche Studios. Otvorený svet a akcia v ňom by mala byť v prípade tohto štúdia každodenný chlieb, ale tentoraz to veľmi nevyšlo. Chápeme, že väčšina sveta v Rage 2 je púšť a skladá sa z opustených miest a tomu podobných lokácií, ale príde nám to dosť prázdne. Tento problém má rovno dve riešenia. Buď zmenšiť mapu, alebo dodať obsah do už existujúcej, pretože momentálne to nemá blízko ani k jednému ani k druhému. Zlatá stredná cesta nie je vždy najlepšia. Na druhú stranu, aby sme iba nekritizovali, Avalanche dokázal do dobrej miery spracovať aktivity v otvorenom svete ako sú závody, útoky na rôzne konvoje a súboje vo Wave aréne. Ide o slušnú porciu zábavy.

Po grafickej stránke hra nie je žiadny zázrak, ale dá sa na to pozerať a dokonca sa to dá aj hrať. Aby sme si z toho však trhali vlasy, to sa povedať nedá- Navyše, v niektorých  častiach menu je hra dosť spomalená, takže prepínanie medzi menu môže niekedy trvať neuveriteľne dlhý čas a začne to byť, samozrejme, aj otravné. Pri rýchlej jazde sa hra občas na chvíľu zasekne a potom pokračuje normálne, akoby sa nič nestalo. Nevieme, či to vyrieši nejaký dodatočný patch, ale vybúrať sa v aute kvôli takejto chybe je prinajmenšom frustrujúce. Inak hra funguje relatívne v poriadku a bez problémov. Optimalizácia je tiež na dobrej úrovni. Po audio stránke je tento titul skvelý a výnimočne dobre sa počúvajú zvuky zbraní a schopností. Samotná hudba sa v niektorých akčných pasážach sama od seba vypne, ale dokáže dotvoriť atmosféru.

Hra disponuje veľkým počtom zbraní. Prvá z desiatich zbraní je pištoľ. Štandardná pištoľ s poloautomatickým a burst režimom strieľania. Ďalšou zbraňou je Ranger Assault Rifle, čo je automatická útočná puška, ktorá nesmie chýbať vo výbave žiadneho Rangera. Combat Shotgun je brokovnica, ktorá ma dva spôsoby streľby. Prvá je streľba od boku, čo je klasický výstrel, ktorý sa rozletí na všetky strany. Druhý mód je jediná strela, ktorá dokáže odhodiť nepriateľa naozaj veľmi ďaleko. To je užitočné v prípade, že na vás beží zástup nepriateľov. Jednoducho ich pomocou tohto režimu streľby odhodíte. SMart Rocket Launcher je jednoducho veľmi silný raketomet, ktorý vypáli niekoľko súčasných dávok rakiet na vašich nepriateľov. Ďalej tu máme Grav-Dart Launcher, ktorý sme spomínali aj na začiatku. Ide o špeciálny typ zbrane, ktorý ignoruje gravitáciu. Pomocou tejto zbrane môžete prilepiť svojich nepriateľov v podstate k čomukoľvek. Firestorm Revolver je viac granátomet, než revolver. Jeho princíp je založený na tom, že keď vystrelíte pár nábojov do nepriateľa, tak neskôr môžete lusknuť prstami a tieto náboje vzplanú priamo vo vnútri vášho cieľu. Zaujímavé. Hyper-Canon je v podstate silný laser, ktorý keď sa nabije, vymaže kohokoľvek z povrchu zemského. Ďalej tu máme Charged Pulse Cannon, čo je silná zbraň, ktorá vytvorí EMP výbuch. Settler Pistol, ktorú dostanete keď si kúpite Deluxe verziu hry a posledným je BFG 900, ktorá bude známa všetkým fanúšikom Doomu. Náš celkový dojem zo zbraní je neopísateľný. Možnosť vytvárať rôzne kombinácie nás naozaj baví a k tomu ešte super schopnosti, ktorými doplníte vaše útoky. To robí z hry naozaj zábavný kúsok.

Musíme uznať, že zo začiatku ide o veľmi zábavnú aktivitu a zásluha patrí vývojárom z id Software.

Príbeh hry je jednotvárny, misie sa často opakujú a nie sú až také zábavné ako by mohli byť. Únavný príbeh, nezaujímavé postavy, to všetko hre nerobí dobrotu, ale Rage 2 je najsilnejší, keď sa naplno venujete totálnemu masakrovaniu nepriateľov. Hlavná zápletka je v podstate o tom, aby ste prišli na to ako zvrhnúť zlú autoritu a jej vodcu, generála Crossa. V priebehu vášho hrania ale určite nepôjdete len po hlavnej dejovej linke a môžete navštíviť napríklad MBTV, čo je podarená Wave aréne, ktorú sme taktiež spomínali vyššie. Nie je to však jediná vedľajšia kativita, ktorú by ste mali vyskúšať, otvorený svet ich ponúka oveľa viac.

Nastal čas na finálny verdikt. Hra sa nám v redakcii a v traileroch naozaj páčila a mysleli sme si, že môžno pôjde aj o ašpiranta na hru roka. Ako však čas ubiehal a ako sa k nám hra dostala, museli sme názor mierne pozmeniť. Zložka, ktorú malo na starosti id Software je podarená, Avalanche Studios mohli zapracovať o niečo viac. Škoda je to hlavne preto, lebo Avalanche tento typ hier naozaj vie vytvárať. Bohužiaľ opakujúci sa príbeh, nevýrazné postavy a nudné misie – hra má byť predsa zábavná, nemá začať nudiť po hodine hrania. Aj týmto hra zahodila titul, ktorý sme jej tak priali.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x