Spor Epic vs Apple odhaľuje zákulisie videoherného priemyslu

Dominik Cenkner

Písal sa august – rok 2020, svet ako taký sa zmietal v pandémii koronavírusu a vo videohernom svete sa to hemžilo viacerými online podujatiami, ktoré nám približovali novinky, na ktoré sme sa mohli tešiť. A tu niekde začína náš príbeh, ktorý sleduje spor Epic vs Apple. Príbeh, ktorý svet sleduje už 3/4 roka, ale stále prináša množstvo nových, zaujímavých a niekedy aj prekvapujúcich informácií.

Na začiatku bola aktualizácia

Fortnite. Najobľúbenejšia i najnenávidenejšia hra súčasnosti prišla práve v lete 2020 s aktualizáciou. To pre hry na rôznych platformách, aj tých mobilných, nie je vôbec nič výnimočné. Epic Games však do aktualizácie Fortnite pridal na prvý pohľad malý bonus, ktorý spustil lavínu udalostí.

- Reklama -

Išlo o to, že pravidlá Apple Store hovorili jasne. Všetky platby v hrách na Apple Store musia prebiehať cez ich vlastný platobný systém. Lenže Epic spravil krok opačný. Túto možnosť síce v hre ponechal, ale pridal možnosť kúpiť si napr. hernú menu cez svoj vlastný platobný systém. A dokonca lacnejšie o približne 2 eurá.

Odpoveď bola nekompromisná

Spoločnosť Apple na tento krok zareagovala promptne – „Fortnite ide preč z našeho obchodu“. To sa samozrejme nepáčilo druhej strane. A takto sa začal dlhotrvajúci spor Epic vs Apple.

Nasledovalo doťahovanie sa a Epic zareagoval veľmi rýchlo. Vyplnil oficiálnu žalobu, ktorá mala takmer 200 strán, vydal nové video a začal s kampaňou #FreeFortnite. Ako odpoveď na túto žalobu Apple oznámil, že počnúc dňom 28. augusta, zruší Epicu všetky vývojárske účty, prístup k vývojárskym nástrojom a taktiež stratí členstvo vo vývojárskom programe Apple Developer Program.

- Reklama -

Ak by sa hrozba spoločnosti Apple vyplnila, Epic by stratil možnosť vydávať hry na platformy iOS a Mac. Problém však siaha ešte ďalej, keďže Epic vyvíja aj Unreal Engine. Zákaz by sa teda týkal aj enginu, na ktorom beží nespočetne veľké množstvo hier rôznych výrobcov. Už by ho ďalej nemohol ponúkať v službách od Apple.

Množstvo herných vývojárov by tak stratilo možnosť vytvárať hry pre mobilný iOS a Mac a v tomto prípade by nestratil veľa len Epic, ale aj samotný Apple, ktorému by z obchodov zmizla podstatná časť hier, ktoré im vytvárajú nemalé zisky.

Spor Epic vs Apple na súde

Čas plynul a celá táto vec sa dostala pred súd. Obe strany ukazujú prstom na tú druhú a aj keď môžeme povedať, že nik nie je bez viny, nikto si to pripustiť nechce. Niet sa čomu čudovať, veď v hre sú obrovské peniaze, o ktorých sa bežnému smrteľníkovi ani len nesníva.

Spor Epic vs Apple sa na súde rieši už niekoľko mesiacov a rozuzlenie je zdá sa ešte v nedohľadne. Nás to však trápiť veľmi nemusí. Práve naopak. Vďaka nemu sa totiž dozvedáme o tom, ako vlastne funguje a aký je transparentný videoherný priemysel. Na svetlo sveta sa dostávajú dokumenty, ktoré by inak široká verejnosť nevidela. A na povrch sa dostávajú informácie, ktoré by niektorí radšej pred svetom ututlali.

Novinky z posledných dní

Práve v posledných dňoch sa akoby roztrhlo vrece s množstvom informácií, ktoré sme sa dozvedeli práve kvôli spomínanému sporu. Spomeňme napr. znižovanie podielu Microsoftu z predaja hier na svojich platformách. Alebo to, že Xbox Series X | S podľa všetkého bude držať trojmesačnú exkluzivitu pre hru S.T.A.L.K.E.R..

Informácií je veľa, ale svoju pozornosť teraz zamierime na dve zaujímavosti. Prvá sa týka zákulisia okolo Sony a cross-play hrania. Druhá sa týka hier zdarma, ktoré rozdáva Epic Games Store.

Sony si zrejme za cross-play hranie necháva platiť

Možno si pamätáte, že pred niekoľkými rokmi rástol tlak na Sony zo strany vývojárov i hráčov. Tí sa japonskej spoločnosti pýtali, prečo im bráni v hraní naprieč rôznymi platformami. Vtedajší prezident SIE (Sony Interactive Entertainment) Shawn Layden však tvrdil, že Sony nikomu v ničom nebráni.

V súvislosti s kauzou Epic vs Apple prišiel z pochopiteľných dôvodov na pretras už spomínaný Fortnite. Ten si mohli hráči na PlayStation 4 po prvýkrát zahrať s ostatnými hráčmi až v októbri 2018. Pokiaľ by však Sony súhlasila, mohlo sa tak stať už skôr. A to vzhľadom na žiadosti, ktoré už predtým prúdili zo strany Epic Games.

Joe Kreiner z obchodného oddelenia dokonca v jednom zo zverejnenom e-maily ponúkol sedem konkrétnych výhod, ktoré by Sony získala po sprístupnení cross-play hrania Fortnite-u. Aj na tú však dostal zamietavú odpoveď. Informuje o tom napr. aj portál Polygon.

Máme radi PlayStation a chceme, aby bola spolupráca výhodná pre obe strany

píše sa v úvode emailu, ktorý Joe Kreiner poslal kedysi Sony.

Sony sa síce rozhodla hranie hier na viacerých platformách sprístupniť, avšak výmenou za záväzok k platbám zo strany vydavateľa či vývojára konkrétneho titulu, ktoré by pokryli zníženie príjmu pre PlayStation Network. Japonská spoločnosť všetko vysvetľuje na príklade hry, ktorá vygeneruje príjmy na všetkých platformách vo výške jedného milióna dolárov. Pokiaľ sa 85 % tejto čiastky týka PSN, potom vydavateľ nedĺži Sony žiadny poplatok. Pokiaľ však podiel z príjmu pre PlayStation Network klesne pod stanovenú hranicu, dopočítava sa poplatok, ktorý musí vydavateľ Sony zaplatiť do 30 dní od vzniku záväzku.

Zmena zrejme prišla s Fortnite

Či to takto funguje aj dnes, nevieme. Nevyplýva to totiž zo žiadnych ďalších dokumentov. Tim Sweeney pred súdom potvrdil, že Sony takto postupovala. Japonskú spoločnosť označil za jedinú, ktorá si necháva za cross-play hranie platiť a uviedol, že Epic musel s platením vyššie spomínaného poplatku súhlasiť, aby bolo možné využiť cross-play vo Fortnite.

Magazín The Verge sa však domnieva, že práve úspech Fortnite-u mal priviesť Sony k zrušeniu týchto pravidiel. Stále by však mala pretrvávať nemožnosť presúvať virtuálne meny z jednotlivých hier na PlayStation, či z nej, a cross-platform a cross-play multiplayer musí mať na PlayStatione nastavenie, ktoré môže zamedziť všetkým interakciám s hráčmi z ostatných platforiem. Aj to sa zrejme časom zmení, nakoľko sme vás pred pár dňami informovali, že sa Sony rozhodla zainvestovať do komunikačnej platformy Discord.

Rozdávačky od Epic Games Store pre spoločnosť výhodné nie sú

Ďalší aspekt herného priemyslu, do ktorého priniesol viac svetla práve spor Epic vs Apple, sa týka jednoduchej otázky. Koľko vlastne Epic Games platí vývojárom a vydavateľom za hry, ktoré potom rozdáva zadarmo na svojom digitálnom distribučnom kanáli?

Dohromady mala za ne firma zaplatiť cez 11,6 milióna dolárov. Toto číslo sa však týka len prvých desiatich mesiacov, kedy Epic začal rozdávať hry zadarmo prostredníctvom svojho obchodu. Pripomeňme, že sa tak deje od decembra 2018, teda už 2,5 roka. Za spomínaných prvých 10 mesiacov mala firma získať približne 5 miliónov nových užívateľov, resp. účtov. Ako prvý na materiál upozornil Simon Carless na svojom Twitteri.

Na prvý pohľad sa zdá, že 5 miliónov nových hráčov v priebehu pár mesiacov je pekné číslo. Opak je však pravdou. Z ďalších dokumentov totiž vyplýva, že len 7 % z hráčov, ktorí si aktivovali nejakú hru zdarma, tak na Epic Games Store utratilo peniaze a niečo si kúpili. Inými slovami z množstva hráčov sa nestali zákazníci. A to nie je dobré.

Uvedomuje si to aj samotní Epic, ktorého predstavitelia už nie raz deklarovali, že takáto situácia nebude trvať do nekonečna. Kedy sa však rozdávačky zadarmo skončia nateraz známe nie je.

Spor Epic vs Apple nekončí

Kedy sa súdne ťahanice medzi Epicom a Apple skončia nevieme. Na jednej strane dúfame, že to bude čím skôr, trpia tým totiž najmä samotní hráči, ktorí sú v neistote, ale taktiež aj vydavatelia či vývojári hier. Na strane druhej, ak sa máme dozvedať takéto zaujímavé informácie, nebudeme sa hnevať.

Videoherný priemysel sa totiž za posledné roky rozrástol do nevídaných rozmerov. Do rozmerov, o ktorých sa pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi nesnívalo ani tým najväčším optimistom. A tak ako v každom inom odvetví biznisu či sveta ako takého, aj tu prenikli praktiky, ktoré sa mocní snažia pred svetom ukryť. Ale aj tento spor Epic vs Apple je dôkazom toho, že ani tie najskrytejšie veci neostanú skryté navždy.

- Reklama -
1 koment
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] určité novinky. V rámci právnej bitky medzi spoločnosťami Apple a Epic Games, sme sa dozvedeli, že spoločnosť Sony si účtuje poplatky za hranie hier a berie honoráre od partnerov a […]

Naša relácia

- Reklama -
1
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x