Slávny výrok o tom, že nič nie je pravda a všetko je dovolené nás sprevádza už niekoľko rokov. Priniesla ho so sebou známa séria Assassin’s Creed, ktorá sa v týchto dňoch dočkala ďalšieho pokračovania v podobe Assassin’s Creed Valhalla. Kedy, ak nie teraz, je najlepší čas zoradiť si všetky hlavné hry Assassin’s Creed od tej najhoršej, po najlepšiu. Pretože boli aj také. Preto prinášame Assassin’s Creed hry zoradené od najhoršej po najlepšiu.
Princíp hier Assassin’s Creed sa za ten čas veľmi nezmenil. Vezmite si historické udalosti a osobnosti a pretvorte ich do veľkého, otvoreného sveta. Prežite spomienky vašich predkov za pomoci vedy a DNA vzorkov. Ak sa pýtate, či je to reálne a ako konkrétne to funguje, nepýtajte sa. Užívajte si radšej sériu Assassin’s Creed, ktorá je tu s nami už 13 rokov. Od prvej hry Assassin’s Creed, cez jeden film, až po posledný diel Valhalla, ktorý vyšiel 10. novembra 2020.
V tomto rebríčku sú Assassin’s Creed hry zoradené od najhoršej po najlepšiu a dokopy je ich 11. V tomto článku sme vynechali tituly, ktoré vyšli exkluzívne iba pre jednu platformu, alebo sú len odbočkou od hlavných hier, ako napríklad séria Chronicles a podobne. Zoradili sme iba hlavné hry, ktoré vyšli na všetky základné platformy, teda PC, Xbox a PlayStation. Každý má však iné preferencie a to, čo sa páči väčšine, sa nemusí páčiť vám. To je, samozrejme, v poriadku. Ak s našim rebríčkom nesúhlasíte, budeme radi ak nám dáte vedieť v komentároch, ako by ste poradie upravili.
11. Assassin’s Creed: Rogue
Keďže náš rebríček Assassin’s Creed hry zoradené od najhoršej po najlepšiu idú naozaj od najhoršej, je nám ľúto, ale zároveň sme myslím spravodliví, keď zaradíme Rogue na posledné miesto. Hneď na úvod však musíme varovať, že posledné miesto v rebríčku nemusí nutne znamenať, že ide o zlú hru. Práve naopak, užijete si ju pravdepodobne ako každú inú, ak ste fanúšik série. Avšak stále je tu niečo, čo robí Rogue najmenej zaujímavou hrou v sérii.
Už len z dôvodu, akým hra vyšla. V tom čase totiž na scénu prichádzala nová generácia konzol. Vtedy to bol Xbox One a PlayStation 4. Ubisoft sa teda rozhodol, že na novú generáciu konzol a PC vydá Unity, pričom Rogue bol určený pre Xbox 360 a PlayStation 3. Malo ísť o akúsi bočnú hru, niečo na doplnenie príbehu. Na jednej strane musíme Ubisoft pochváliť, že chcel priniesť niečo nové aj pre majiteľov starších konzol. Na druhej strane, prečo to bolo nutné vydávať dve hry z jednej série v ten istý deň. Rogue sa o rok neskôr pozrel aj na PC a nové konzoly Xbox One a PlayStation 4.
10. Assassin’s Creed: Syndicate
Syndicate si požičal technológie a hrateľnosť z Unity a zabalil ho do nového obalu. Bezpochyby priniesol aj novinky. Bola to prvá hra v celej sérii, v ktorej ste mohli hrať za dve postavy. V hre ste mohli kradnúť zásoby, prepadávať vagóny a dokonca aj rozpútať vojnu gangov na ulici. Aj keď koniec bol zlý, všetko čo k nemu viedlo, bolo celkom zábavné.
Niektorí hráči dokonca tvrdia, že Syndicate má jedny z najlepších vedľajších misií zo všetkých hier. Mnohí hráči a iné rebríčky tvrdia, že Syndicate je lepší a možno sa budete čudovať, prečo sme ho zaradili nižšie než horšie Unity. Pravdou však ostáva, že Unity, ktoré aj keď bolo zlé, prinieslo do série novinky a pripravilo podklad pre Syndicate.
9. Assassin’s Creed: Unity
Nerobí nám žiadnu radosť byť na Unity prísny a ohovárať ho tak dlho po tom čo vyšiel. Hlavne z dôvodu, že táto hra si už užila dosť šikany a osočovania. Nuž, ale je to tak. Svojho času, keď Unity vyšlo, vyzeralo po grafickej stránke veľmi dobre. Trailer bol úžasný a na hru sme sa tešili. Potom však prišlo vydanie a trpké zistenie, že trailer a grafická stránka hry je asi tak všetko, čo je na Unity dobré.
Hlavná postava bola nudná, hrateľnosť nedostačujúca a príbeh prázdny. Otvorený svet v Paríži, aj keď bol výnimočné pekný, neponúkal nič, čím by ste si ho zapamätali. Keď sa na hru pozriete dnes, s odstupom, je naozaj škoda, že si vyslúžila takú povesť. Množstvo vecí Ubisoft už opravil a hra funguje ako má. Bohužiaľ stalo sa tak neskoro a odteraz bude nechválne známa ako najviac rozbitá hra v histórii Assassin’s Creed. Teda, aspoň zatiaľ.
8. Assassin’s Creed IV: Black Flag
V istom momente počas Assassin’s Creed III ste sa dostali aj k ovládaniu lode. Určite to bola zábava, no nebolo to v takej veľkej miere, aby ste si to poriadne užili. To sa zmenilo s príchodom Assassin’s Creed IV: Black Flag, kde bola loď vašim verným spoločníkom. Ako by aj nie, keď hra rozprávala príbeh pirátov. Stačilo len niekoľko úprav a z hry sa okamžite stala jedna z najlepších v sérii. Nastupovať a vystupovať z lode ste mohli bez načítavania, ísť ste mohli v podstate kdekoľvek.
Príbeh sa sústredil okolo postavy menom Edward Kenway, čo bol starý otec hlavnej postavy z Assassin’s Creed III. Ako už názov napovedá, bol to pirát a vám tým pádom prináleží stretnúť sa s inými známymi aj neznámymi pirátmi v šírom Karibskom mori. Hľadať môžete dokonca aj stratené poklady v mori. V tom čase to bola úžasná hra a dodnes aj je.
7. Assassin’s Creed III
Od pirátov a Black Flag prejdeme k jeho predchodcovi a k vnúčaťu Edwarda. Aj keď sa hra volá Assassin’s Creed III, pred ňou vyšlo určite viac hier zo série. Ale číslovka v názve napovedá, akým štýlom a aký skok chcel Ubisoft v hre urobiť, aby posunul túto sériu ďalej. Bola to aj posledná hra, ktorou sa ukončil príbeh Desmonda, ktorý začal v prvej hre. Ponúkala uhladenejší, otvorenejší svet. Zmenil sa aj štýl parkouru, animácie a množstvo iných vecí.
Aj trojka však mala svoje problémy. Medzi ne patrí napríklad neuveriteľné dlhé intro a neprehľadne množstvo vecí na mape. Problémy, ktoré sa v neskorších hrách ešte viac zhoršili. No aj napriek tomu je to pre niektorých hráčov stále srdcovka. Dokonca aj pre nás osobne. Bolo úžasné spoznávať zasneženú históriu Ameriky a stretávať rôzne postavy, o ktorých sa učíte v dejepise.
6. Assassin’s Creed: Revelations
Podobne ako pri hre Brotherhood, aj tu sa Ubisoft rozhodol hru postaviť na základoch Assassin’s Creed II. Napriek použitej technológii vyzerala hra staro, akoby sa trápila. Hra ukončila príbeh všetkými obľúbeného Ezia, no po dvojke bolo naozaj ťažké prísť s niečím, čo by ju prekonalo. Tomu sa však budeme venovať neskôr v našom rebríčku.
Ubisoft sa pri tejto hre snažil priniesť do série niečo nové a podarilo sa mu to s takzvanými Tower Defense mini hrami. Keď píšeme podarilo, máme však na mysli iba to, že priniesli niečo nové. Nemyslíme tým, že to bolo dobré alebo potrebné. Existuje istá čiara, ktorú by žiadna hra nemala prekročiť, čo sa týka nových nápadov. Revelations ju však týmto prekročil a mód tam bol v podstate zbytočný. Ako sme však na začiatku upozornili, každý má iné preferencie a to, že sa nám tento mód nepáčil, nemusí znamenať, že to tak cítili všetci.
5. Assassin’s Creed: Brotherhood
Ešte pred Revelations sa k nám dostal titul Brotherhood, ktorý bol taktiež postavený na základoch Assassin’s Creed II. V tej dobe to ale vyzeralo skôr ako veľká expanzia do sveta dvojky, než ako úplne nová hra. Či už to budete brať ako expanziu alebo ako novú hru, Brotherhood bol naozaj skvelý titul. Čo viac si priať po tak úspešnom titule akým bol Assassin’s Creed II.
Najväčším prídavkom do série bol nepochybne multiplayer. Na papieri znel nanajvýš čudne a vyvolával skôr zvedavé pohľady a zdvihnuté obočie. V praxi však fungoval výborne a ponúkal niečo, čo len málo multiplayer hier v tej dobe. Bol to skvelý dodatok, ak ste prešli hru ale nechceli ste Brotherhood ešte nechať zaľahnúť prachom. Ponúkol nespočetné množstvo hodín zábavy navyše.
4. Assassin’s Creed: Odyssey
Titul Odyssey nám pripomenul Brotherhood. Podobne ako v tom prípade, aj tu sa vzala technológia a hrateľnosť, ktorá sa následne zabalila do väčšieho sveta. Samozrejmosťou boli aj niektoré nové mechaniky a rôzne vylepšenia. Hranie Odyssey sme si užili rovnako ako Origins. Ale predsa tomu ešte niečo chýbalo. respektíve v porovnaní s Origins, to skôr niečo stratilo. Bola to chuť pokračovať ďalej.
Ak ste hráč, ktorý chce mať v hre všetko splnené a s radosťou plní aj tie najmenšie vedľajšie misie, váš čas strávený v hre Odyssey je určite niekoľko stovák hodín. Hra totiž obsahovala nespočetné množstvo vedľajších misií, pričom sa mnoho z nich časom začalo opakovať a boli v podstate o tom istom. Svet bol neuveriteľné veľký a aj to mnohých hráčov odradilo od ďalšieho hrania. Nepochybne veľkosť otvoreného sveta nie je vždy zárukou najlepšej hry. No aj napriek tomu je Odyssey jedna z tých najlepších hier v sérii.
3. Assassin’s Creed: Origins
Origins bol v sérii v podstate úplne niečím novým. Bola to hra s veľkým otvoreným svetom, ktorá sa už viac podobala na klasické RPG tituly. Napriek tomu nebola ako napríklad Zaklínač, ale ani ako predchádzajúce hry Assassin’s Creed. Dokázala si nájsť zlatú strednú cestu prevádzanú výnimočne dobrým soundtrackom, ktorý jednoducho musíme spomenúť. Samozrejme nový prístup k hre vyvolal debatu medzi fanúšikmi série. Nakoniec z toho vyšiel výsledok, že Origins je predsa len kvalitný titul.
Dávny Egypt bol skvelý výber pre takú hru a ponúkol možnosť zažiť Assassin’s Creed ako nikdy predtým. Priniesol so sebou aj množstvo vylepšení a zmenené ovládanie. Prvky parkouru boli trochu posunuté do pozadia, no na druhú stranu šplhanie sa po budovách a prekážkach bolo oveľa lepšie. Vyšplhať ste sa mohli prakticky na čokoľvek. Desmonda v hre nahradila Layla Hassan, bývala zamestnankyňa spoločnosti Abstergo, ktorá nás sprevádzala Bayekovým svetom a pridala sa na stranu asasínov.
2. Assassin’s Creed
Prekvapení? Nuž určite nebudete sami. Prečo sme sa rozhodli zaradiť hru, ktorá neponúka tak skvelé mechaniky ani takú skvelú grafiku ako novšie hry na druhé miesto? Z jednoduchého dôvodu – nebyť tejto hry, neboli by žiadne ďalšie. Ide o úplne prvú hru zo série Assassin’s Creed, ktorá dostala vedľajšie misie iba preto, že sa šéfov syn pri hraní hlavného príbehu nudil. To je verejne známy fakt. Táto hra vznikla, keď už Ubisoft nemal nápady ako ďalej pokračovať s hrami Prince of Persia. Môžeme im iba vďačiť za to, že mali ťažšie obdobie a v hlave žiadny nápad, inak by Assassin’s Creed nikdy nevznikol.
Ak sa však k hre vrátite dnes, budete sklamaní. Áno, ide o úplne prvú hru, ktorá to všetko odštartovala, no musíte mať na mysli, že vyšla v roku 2007 a tomu zodpovedá aj hrateľnosť, grafika a množstvo chýb, ktoré boli neskôr opravené. Ak ale chcete zažiť, ako to celé vzniklo, je táto hra nepochybne nutnosť.
1. Assassin’s Creed II
V tomto prípade sme si istí, že prekvapení nebudete. Aj keď mnohí by možno oponovali, že taký Origins je oveľa lepší, my si stojíme za svojim a hovoríme, že Assassin’s Creed II je jednoznačne najlepšou hrou z celej série. Nie len preto, že sme pri nej strávili jedno úžasné horúce leto, ale preto, že jednoducho je. Dostanete sa do roly Ezia, kde jeho príbeh začína.
Od prvej hry sa toho veľa zmenilo. Vylepšené bolo takmer všetko, od príbehu, cez postavy až po samotnú hrateľnosť. Ubisoft si uvedomil úspech prvého Assassin’s Creed a vytiahol z rukáva eso v podobe dvojky, ktorá je dodnes vo veľkej obľube. Rozpráva unikátny príbeh o vojne medzi asasínmi a templármi. Keď si ju zapnete dnes, možno sa budete cítiť nostalgicky ale bude vám v nej niečo chýbať. No v čase, keď vyšla, to bola hra, ktorá vás jednoducho chytila a nepustila, až kým ste ju úplne nedohrali.
Aká bude Valhalla?
Poslednou hlavnou hrou, ktorá vyšla len nedávno, je Assassin’s Creed Valhalla. Tá nás zavedie do vikingského sveta plného násilia, ale aj zábavy. Ubisoft sa poučil a urobil niekoľko zmien, všetkých 50, ktoré so série Assassin’s Creed prinesie titul Valhalla, si môžete prečítať v tomto našom článku.
Ak potrebujete zo začiatku s hrou pomôcť, prečítajte si aj náš návod, ako s hrou čo najlepšie začať, prípadne našu recenziu. No a ak ju už hráte, nebojte sa nám dať vedieť, kam v rebríčku by ste ju zaradili vy. My si počkáme, zahráme si ju tiež a rozhodneme sa. Dúfame, že sa vám Assassin’s Creed hry zoradené od najhoršej po najlepšiu páčili.