Baldur’s Gate 3 ašpiruje na titul „Hra roka“

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Hoci sa v uplynulých dňoch o úspechu tretieho Baldur’s Gate písalo už naozaj mnohokrát, doteraz sa články venovali primárne jeho počtu hráčov – a to výlučne na Steame. Teraz je však potrebné riešiť aj obrátenú stranu mince, teda hodnotenie. Celkom sa totiž ukazuje, že si hra vedie nadmieru dobre aj v tejto metrike. Medzi hráčmi aj recenzentmi zbiera chválu, kadiaľ snáď len ide, a to dokonca tak výrazne, že sa aspoň teraz stáva tohtoročnou hrou s najvyšším hodnotením Metacriticu.

Najväčší agregátor herného hodnotenia umiestňuje Baldur’s Gate 3 na prvú pozíciu v oboch sledovaných metrikách – teda ako do váženého priemeru podľa recenzií (tzv. Metascore), tak do hodnotenia podľa užívateľov (User Score).

- Reklama -

Užívateľské skóre je teraz na hodnote 9,3 z 10. Celkom hru takto hodnotilo 3 tisíc užívateľov, pričom hodnotením prekonáva aj tohtoročnú Zeldu. Aj ona pritom tiež vyšla len na jednej platforme (hoci u Baldur’s Gate 3 sa to prirodzene zmení, až tento september vyjde na PS5). Zelda má v tejto chvíli užívateľské hodnotenie 8,4 bodu z 10, aj keď má zase viac hodnotení (celkových 8317).

Iné hry, ktoré mali toto hodnotenie vyššie ako Zelda, zámerne neuvádzame. Počet ich recenzií bol totiž u všetkých oproti Baldur’s Gate rádovo nižší, kedy išlo buď o nižšie jednotky, desiatky, maximálne stovky.

U odbornej verejnosti bol Baldur však hodnotený menej – čo je prirodzené. Kvôli jeho dĺžke je zjavné, že sa väčšine recenzentov ešte nepodarilo hru plne ohodnotiť (aktuálny počet recenzií je 14). Avšak z tých, ktorí tak urobili, vyplýva zatiaľ metaskóre 97 zo 100.

- Reklama -

Znovu ide tak o číslo, ktoré prekonáva tohtoročnú Zeldu. Tears of The Kingdom má v tomto ohľade metaskóre 96 zo 100 (145 recenzií), čo znamená, že napríklad Baldur’s Gate aj predoženie, až dorazia ďalšie recenzie, ktoré budú striedmejšie.

Avšak, chvála už existuje, či sa tak stane, alebo nie. Všimnime si, že napríklad na Steame má Baldrur’s Gate (aj cez early access) celkové hodnotenie 93 % (z 123 tisíc hodnotení), zatiaľ čo prijatie z posledných 30 dní zodpovedá zatiaľ 95 % (viac ako 65 tisíc hodnotení).

OpenCritic, ktorý je ďalším známym agregátorom, umiestňuje potom hru na celkovo šiestu pozíciu. Jeho vlastné skóre berie na rozdiel od Metacriticu do úvahy iba známky z recenzií, pričom teraz je na čísle 95 zo 100 (27 recenzií), čo je iba menej ako:

  • Elden Ring (95),
  • Red Dead Redemption 2 (96),
  • Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (96),
  • Legend of Zelda: Breath of the Wild (96),
  • a Super Mario Odyssey (97)

Ďalšie zaujímavé hodnotenie, ktoré je možné sledovať, je u agregátora Whattoplay. V ňom si hra pre zaujímavosť odnáša kombinovaných 9,3 bodu z 10, čo je číslo vzniknuté z 9,5 bodu od používateľov (124 tisíc hodnotení) a 9,1 bodu z recenzií (14 recenzií).

Nech už sa teda pozriete kamkoľvek, nový Baldur’s Gate je zaručený úspech – čo platí aj pre počet hráčov.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -