Hráči s grafikami od AMD si musia dať pozor nielen pri Counter Strike 2. Problém je rozsiahlejší

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Len včera sme vám priniesli článok o tom, že spoločnosť Valve v uplynulých dňoch varovala pred používaním špecifickej súčasti nových ovládačov pre grafické karty AMD. Pri využití technológie Anti-Lag/+ v hre Counter-Strike 2 hrozí ban v systéme VAC (Valve Anti-Cheat).

Technológia AMD Anti-Lag, ktorej cieľom je znížiť odozvu a zlepšiť tak užívateľský zážitok z hry, sa zdá byť problémová pre kompetetívne tituly. Problémy s AMD Anti-Lag však zasahujú ďaleko za hranice novej FPS od Valve.

- Reklama -

Prípady neprávom udelených banov kvôli použitiu na prvý pohľad neškodnej technológie, ktorá hráčom neudeľuje žiadnu neférovú výhodu, sú neuveriteľne absurdné. Niet preto divu, že sa celá situácia začala skúmať detailnejšie. S peknou analýzou prišiel zahraničný server Wccftech, ktorý odkryl, že povolenie AMD Anti-Lag môže teoreticky byť hrozbou pre väčšie množstvo hráčov kompetitívnych on-line hier.

Na rozdiel od technológií typu DLSS nie je AMD Anti-Lag integrované pomocou pluginu do hry ako takej. Ide o funkciu, ktorú zaisťujú ovládače vašej grafickej karty, a to modifikáciou DLL knižníc v adresári hry. Výhodou je, že pri tomto postupe nie je nutná priama spolupráca AMD s vývojármi hier.

Zásadným defektom však je, že tým prakticky dochádza k podobnej interakcii, ako keď si spustíte cheaty (aimbot, wallhack atp.), aby ste získali nedovolenú výhodu nad inými hráčmi. To môže vo finále vyprovokovať herný anti-cheat na to, aby vám udelil trest. On sám si totiž evidentne nie je schopný poriadne uvedomiť, akým spôsobom so súbormi manipulujete a čo je dôsledkom oných úprav.

- Reklama -

Čo je horšie, nejde iba o problém kooperácie medzi AMD Anti-Lag a VACom. Wccftech odkazuje na početné sťažnosti niektorých hráčov battle royale strieľačky Apex Legends, ktorí po zapnutí Anti-Lag+ údajne dostali ban.

Okrem toho, že sú hráčom rozdávané bany, hrozia pri použití technológie Anti-Lag pády hry alebo občasné problémy so stabilitou. Opäť ide o dôsledok modifikácie DLL súborov namiesto priamej spolupráce s vývojárskymi štúdiami. Komplikácie sú hlásené v Call of Duty: Modern Warfare 2.

Čo sa týka Counter-Striku 2, AMD sa k situácii už vyjadrilo a momentálne spolupracuje s Valve na oprave. Dúfame však, že tiež poskytne stanovisko týkajúce sa Apex Legends a systém upraví tak, aby na seba zbytočne nepútal pozornosť anticheatov.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -