Microsoft urobil rázne rozhodnutie. Spraviť by tak mohol aj PlayStation

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Dnes sme vám už jednu informáciu v súvislosti s Microsoftom priniesli. Týka sa štúdia Arkane, ktorému aj napriek nevydarenému Redfallu spoločnosť naďalej verí.

V týchto dňoch však Microsoft informuje aj o ráznom rozhodnutí, ktoré sa skôr či neskôr dalo očakávať. Čoho sa týka?

- Reklama -

Konzola Xbox One bola oznámená a vydaná v máji 2013 a odvtedy hostila rad nových titulov, ktoré vychádzajú až do súčasnej chvíle. Mnohé z nich boli aj priamo z produkcie Xboxu. Dva a pol roka po štarte Xbox Series sa však situácia otáča. Microsoft teraz ústami šéfa Xbox Game Studios Matt Bootyho oficiálne oznámil, že sa firma lúči s predchádzajúcou generáciou a že žiadny interný tím už nepracuje na nových tituloch pre Xbox One.

Booty sa o novinku podelil v rozhovore pre magazín Axios, kde potvrdil, že všetkých 23 interných štúdií Xboxu teraz už pracuje na nových hrách iba na generácii 9, teda generácii Xbox Series. Napriek tomu však spomenul aj vernosť starej konzole a jej majiteľom. Booty napr. dodal, že Xbox aj s presunom vývoja do 9. generácie stále plánuje zachovať cloudovú podporu pre Xbox One, kedy tituly pôjde hrať cez technológiu streamovania, čo vlani ukázal už Microsoft Flight Simulator.

Povedané inak Booty hovorí, že tento rok už naozaj značí pomyselnú čiaru za Xbox One a že ďalšie tituly Xboxu už asi ujdú ústupkom, ktoré sme videli doteraz. Aj tak ale nevylúčil, že výzvy tu budú. Počas rozhovoru napr. ďalej pripustil to, že menej výkonné Series S naozaj vyžaduje „viac optimalizácie“, hoci sa to vraj autorom hier darí a stále sa v tom zlepšujú.

- Reklama -

Najlepšie využitie majú podľa neho štúdia, ktoré už túto generáciu pracujú na svojich druhých hrách. V tomto prípade tak nepriamo pochválil napríklad štúdio Obsidian s Grounded a Avowed alebo aj Playground s ich Fable a Forzou Horizon.

Na druhej strane je tu spoločnosť PlayStation. Aj tá ešte doposiaľ vydáva hry aj na staršiu PS4. Iste, napr. nový Spider-Man 2 vyjde len na PS5, niektoré ďalšie interné tituly vyjdú aj na PS4. Mal by podľa vás japonský gigant spraviť rovnaké rozhodnutie ako Microsoft?

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -