Najlepšie hry založené na filmoch

Michal Frajkor Michal Frajkor

Fenomén s názvom hry podľa filmov všeobecne za veľa nestojí a väčšina hier, ktoré vychádzajú z filmového originálu za veľa nestojí. Ale tak ako pri všetkom, aj tu sa nájde zopár výnimiek, ktoré si zaslúžia pozornosť a našu pochvalu. Aj keď nejde o hry roka, ani o najlepšie tituly, aké si môžeme zahrať, je to asi to najlepšie, čo si v tejto kategórii môžeme zahrať.

Ešte pred samotným zoznamom však musíme upozorniť, že sme doň nezahrnuli hry, ktoré vyšli len ako marketingový ťah pred vydaním filmu a podobne. Taktiež sme do rebríčka nezahrnuli hry ako Spider-Man alebo sériu Batman Arkham, keďže tie sú skôr založené na komiksoch, než na filmoch.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na hry, ktorým ako podklad na príbeh poslúžili filmy. Nie naopak.

Alien: Isolation

Hneď prvý titul bude hororový. Alien: Isolation je hra o prežitie a to doslova. Namiesto toho, aby vás hra hodila do nejakej arény s množstvom nepriateľov a nekonečno nábojmi, viac sa sústredí na, nuž, izoláciu. Hráte za dcéru Ripley, 15 rokov po udalostiach prvého filmu Alien. Po tom, čo sa zistí, že na palube istej lode je ukrytý záznam, ktorý vysvetľuje osud vašej matky, pošlú vás poň.

Hra stavia v hrateľnosti na filme a teda vašou úlohou nebude bezhlavo sa púšťať do boja. Pozor si musíte dávať na Xenomorphov, teda ikonicku príšeru z tejto filmovej série. Dokážu vám pripraviť horúce chvíle a pri stretnutí s nimi vás čas od času na čele vystúpia kropaje potu. Namiesto súboja musíte premýšľať, ako sa mu vyhnúť a byť múdrejší než on, čo nie je vždy jednoduché. Väčšinu hry strávite zakrádaním sa po ventiláciách a úzkych chodbách. K dispozícii máte prístroje, ktoré vám pomôžu prekabátiť a odhaliť príšeru, nie s ňou bojovať.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Existuje hneď niekoľko hier Star Wars, ktoré sú založené na známom filmovom príbehu. Niektoré sú hrozné, niektoré menej a niektoré sú dokonca prekvapivo dobré. Ako napríklad Star Wars Jedi: Fallen Order od EA a štúdia Respawn Entertainment.

Dej hry sa odohráva medzi Epizódou III a IV, alebo presnejšie povedané medzi udalosťami Epizódy III a udalosťami animovaného seriálu Star Wars Rebels. Veľkým plusom tejto hry je, že vás konečne postaví do role Jedia, v ktorej si môžete upravovať meč podľa vlastnej chuti. Samozrejmosťou sú okrem súbojov so svetelným mečom aj rôzne schopnosti, ktoré by mal každý Jedi ovládať.

Jurassic World Evolution

Hra Jurassic World Evolution je asi najbližšie ako sa dostanete k stavaniu svojho vlastného dinosaurieho parku. Na svedomí ju má známe štúdio Frontier Developments, ktoré skúsenosti so simulátormi už má a nie malé. Z ich produkcie pochádzajú aj hry Planet Coaster a Planet Zoo. V tejto hre budete mať na starosti už spomínaný park rozprestretý na piatich ostrovoch.

Čo hráčov určite poteší je, že sa autori nesnažili iba narýchlo vydať novú hru, ktorá by prilákala menom. Nejde teda len o zmenený dizajn ich inej hry, ale o úplne samostatnú hru vytvorenú od základov. Hra dokonca obsahuje aj dabing, na ktorom sa podieľali známy herci z filmov – Jeff Goldblum, Bryce Dallas Howard a B. D. Wong. Hrateľnosť sa opiera o tri základne stromy schopností a to Vedu, Zábavu a Bezpečnosť. Aj keď ide o neobyčajný nápad na hru, k jej úspešnosti pomáha ale fakt, že hra pochádza od majstrov v tvorbe simulátorov.

Middle-earth: Shadow of War

Podobne ako v prípade Star Wars, aj hier z prostredia Pána Prsteňov je veľké množstvo. Väčšina z nich nie je nič extra, ale opäť sa nájdu aj také, ktoré za zmienku stoja. Asi najlepšou z nich je Middle-earth: Shadow of Mordor a druhé pokračovanie Shadow of War. V hrách sa nám predstavuje postava Talion a vašim cieľom je jednoducho zastaviť Saurona.

Shadow of War je prequel k filmom, teda rozpráva udalosti, ktoré sa stali pred samotnými filmami. V hre budete musieť čeliť rôznym nepriateľom, ktorých na vás posiela Sauron, alebo ktorých ovláda. Ako sa postupne budete prepracovávať k vyšším a dôležitejším bojovníkom, bude stúpať aj ich obtiažnosť. Hra si vyslúžila všeobecnú chválu, aj keď hráči vyčítajú istú podobnosť so sériou Assassin’s Creed, hlavne v mechanikách a hrateľnosti.

GoldenEye 007

Hra GoldenEye 007 je jedinou výnimkou v našom zozname, keď sme hovorili o hrách, ktoré vyšli ako marketing pre film. Je to z jednoduchého dôvodu – je naozaj dobrá a istým spôsobom definovala éru FPS strieľačiek. Vyšla v dobe, keď, sa rozrastala éra split-screenu a hráči po sebe v arénach strieľali guľky. V dnešnej dobe už táto staršia záležitosť neprináša taký pôžitok ako vtedy.

Chvalabohu pre záujemcov, ktorí túto klasiku nehrali, je k dispozícii aj niečo ako remaster. V podstate ide o rovnakú hru, vytvorenú na engine Source. Stiahnuť si ju môžete cez tento odkaz. Je na platformu PC a úplne zadarmo.

John Wick Hex

Aj Baba Yaga má svoju vlastnú hru, ktorá nie je na zahodenie. Vlastne je pomerne zábavná a kvalitne spracovaná. Aj keď nepôjde o presne taký zážitok, aký by ste možno očakávali, stále stojí za zváženie ju vyskúšať. Nebudete prezrádzať za koho v hre hráte, keďže to už pravdepodobne tušíte. Zaujímavejšie je, ako za Johna Wicka v hre hráte.

Ide o hru, ktorá spája prvky akcie a stratégie. Svoje ďalšie kroky si musíte plánovať a budete tak robiť, keď sa zastaví čas. Kým je čas zastavený, naplánujete si svoje pohyby a akcie, ktoré chcete urobiť. Keď tak urobíte, čas sa opäť spustí a John Wick urobí všetko tak, ak ste mu naplánovali. Za predpokladu, že ste to naplánovali správne, mali by ste vyhrať a nepriateľov poraziť. Ak urobíte chybu, musíte ju napraviť.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Medzi hry založené na filmoch, ktoré patria k tým najlepším nepochybne patrí aj Star Wars: Knights of the Old Republic. V čase vydania nevyzeralo spojenie tak známej značky s tvorcom hier ako Neverwinter Nights alebo Baldur’s Gate ako dobrý nápad. BioWare však veľmi rýchlo dokázal opak a hra si získala všeobecnú chválu a obrovskú fanúšikovskú základňu.

Hra je zasadená do obdobia 4 000 rokov predtým, než Impérium získalo silu a povstalo. V hre hráte za majstra Jedi, ktorý cestuje po galaxiách a vašou úlohou je zvrhnúť Darth Malaka. Ako to bývalo zvykom pri hrách od BioWare v tej dobe, súbojový systém je založený na kolách. Systém d20 potom rozhodne, či bola vaša akcia úspešná, alebo nie.

Mad Max

Aj keď hra Mad Max nie je založená na žiadnom konkrétnom filme z tejto značky, bola vydaná krátko po filme Fury Road s Tomom Hardym v hlavnej úlohe. Hra ponúkne otvorený svet a štýlom zapadá niekde medzi hry Assassin’s Creed a Batman: Arkham Asylum. Aj keď, samozrejme, ani zďaleka nedosahuje ich kvalít, stojí za zmienku. Stále totiž patrí k tým lepším, ktoré boli vytvorené na základe filmu.

Váš hlavný spoločník na cestách bude, samozrejme, auto. Hra sa sústredí skôr na súboje áut, než na klasické súboje so zbraňami v štýle osoba proti osobe. Tu je to skôr auto proti autu. Aj preto na vás čakajú rôzne vylepšenia a “schopnosti”, ktoré vám vaše auto ponúkne. Ako budete postupovať hrou, budete si môcť vaše auto vylepšiť tak, aby bolo rýchlejšie, krajšie a čo je hlavné – nebezpečnejšie.

Friday the 13th: The Game

Hra Friday the 13th: The Game je asymetrická multiplayerová záležitosť, ktorá sa hrateľnosťou skôr podobá na Dead by Daylight. Do hry sa pripoja ôsmi hráči, pričom jeden z nich je Jason. Zvyšní siedmi sa mu musia brániť, alebo lepšie povedané, uniknúť mu a nedať sa chytiť. To môže byť napodiv zložitejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Nápad je síce zaujímavý ale je to presne ten typ hry, ktorá zvykne baviť niekoľko prvých hodín. To však nie je prípad Friday the 13th: The Game, keďže tá ponúka veľký otvorený priestor. Mapa je naozaj dostatočne veľká a ponúka množstvo vedľajších úloh pre hráčov, ktorí sa snažia uniknúť Jasonovi. Samozrejmosťou je spolupráca, bez nej sa len ťažko dostanete preč. Ak však všetko urobíte tak ako máte, vaša šanca na úspech bude veľká.

Blair Witch

Hra, ktorá vyšla z ničoho nič, podľa vlastných pravidiel, bez veľkej reklamy, v roku 2019. Mnoho z vás preto o nej možno ani nikdy nepočulo, pričom nie je na zahodenie a určite stojí za pozornosť. Hráte ako Ellis Lynch, bývalý policajt a veterán, ktorí sa pripojil k záchrannej akcii. Tá ma za úlohu nájsť strateného chlapca v Black Hills Forest.

Vašim verným spoločníkom v hre bude pes Bullet, ktorý je dôležitý v závere hry. Podľa neho sa totiž odvíja samotný koniec. Väčšinu hry budete riešiť rôzne hádanky a hlavolamy, hľadať stopy a objavovať nové. Napriek tomu je práve váš štvornohý priateľ najzaujímavejším aspektom celej hry. Okrem toho, že dokáže stopovať a hľadať nové indície, dokáže aj ovplyvniť vás psychický stav. Väčšinu času si ho budete chcieť držať blízko pri sebe, keďže bez neho sa budete utápať v nepríjemných a strašidelných myšlienkach.

Pozrite si aj ďalšie naše špeciálne články, ktoré by vás mohli zaujímať. Čo takto prečítať si o:

Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

Prečítaj si aj toto

0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x