Sony pozastavilo výrobu PlayStation VR2

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Každá firma prirodzene očakáva, že nová verzia toho či onoho produktu bude komerčne úspešnejšia, než tie minulé. Čo je samozrejme ideálny scenár. Nie vždy to ale nastane. Najnovšou „obeťou“ tejto nepríjemnej situácie je japonská Sony. Jej headset PlayStation VR2 sa predáva značne horšie ako prvá generácia, ktorá vyšla už pred takmer 8 rokmi.

Podľa informácií agentúry Bloomberg mala Sony pred rokom výrazne znížiť dodávky do skladov a teraz úplne zastaviť výrobu. Jedným zo zdrojov je IDC, ktorá sleduje dodávky do maloobchodných predajní.

- Reklama -

Nová generácia sama o sebe rozhodne nie je zlým produktom. Za neuspokojivé predaje preto z veľkej časti pravdepodobne môže skôr séria nešťastných manažérskych rozhodnutí. Začať môžeme pre mnohých tým najdôležitejším, čo je zvolená predajná cena. PS VR1 sa v Európe pri začiatku predaja v roku 2016 predávalo za približne 400 €. Druhá generácia minulý rok štartovala za cenu okolo 600 €. Ide tak o nárast 50 %.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je softvérová podpora, ktorá zo strany Sony tiež nie je práve príkladná. Na premiéru bola pripravená napríklad akčná hra Horizon: Call of the Mountain a VR aktualizácia pre Gran Turismo 7. Zvyšok doplnili prevažne hry od iných vývojárov a vydavateľov. Vlani od Sony dorazila len first-person strieľačka Firewall Ultra, ktorá nemala veľmi dobré recenzie. Pokiaľ je zastavenie výroby pravdivé, tak možno predpokladať, že sa to po stránke ponúkaných hier veľmi nezlepší.

Spoločnosť do prerušenia produkcie vyrobila zhruba dva milióny kusov. Čo je nižšie množstvo, než bolo pôvodne v pláne. Vzhľadom na to, že sa nedostatočný dopyt prejavoval údajne už v čase, keď bolo zariadenie ešte len v príprave. Vypredanie skladových zásob tak nebude jednoduchou záležitosťou. Pokiaľ nás teda nečaká nejaká výrazná zmena predajného modelu, ako sú zvýhodnené balíčky, zníženie ceny atď.

- Reklama -

Prvým možným krokom k rozšíreniu headsetu medzi hráčov môže byť nedávno oznámená snaha Sony umožniť na zariadení spúšťať VR tituly určené pre počítače. Táto funkcia sa týka iba druhej generácie headsetu a mala by byť spustená neskôr v tomto roku.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x