State of Play: Súhrn štvrtkovej prezentácie

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

V posledný májový štvrtok sa naplnili zvesti o chystanej prezentácii spoločnosti Sony. Nešlo síce o veľkú showcase, ako niektorí insideri tipovali, ale ani polhodinovým vysielaním State of Play rozhodne nepohrdneme. Dopredu bolo známe, že nás čakajú informácie o 14 tituloch pre PlayStation 5 aj PS VR2, objavili sa aj divoké špekulácie, ale rozhodujúce slovo nakoniec mali zástupcovia Sony. O čom sa teda hovorilo a na aké oznámenia došlo?

Silent Hill 2

Hoci po State of Play prinesie Konami vlastnú prezentáciu projektov vzťahujúcich sa k sérii Silent Hill, na akcii Sony sme mohli sledovať ďalšiu ukážku z remaku Silent Hillu 2 od Bloober Teamu. Staré známe desivé miesta ožívajú vo vylepšenom a trochu pozmenenom duchu, nechýbajú nervy drásajúce akcie, ale aj momenty narastajúcej hrôzy. Napokon sme sa ale dozvedeli dátum vydania, čo je to najzásadnejšie, na čo sme už naozaj veľmi dlho čakali. Takže, píšte do kalendárov – 8. októbra 2024!

- Reklama -

Concord

Prvou hrou, ktorá celý prenos otvorila, bola multiplayerová akcia Concord od štúdia Firewalk, ktorá ešte tento rok vyjde na PS5 a PC. Hneď v úvode bol sľúbený pohľad na samotnú hru, ktorého sa nám naposledy nedostalo, všetkému ale ešte predchádzal krátky filmovo strihaný trailer nastavujúci atmosféru a čiastočne aj lore. Prestrelka v bare dopadla podľa očakávania – neriadeným chaosom – počas ktorého sme si ale mohli pozrieť hneď niekoľko tried hrdinov s naozaj detailne spracovanými tvárovými animáciami.

Potom už však došlo na zábery z vlastného hrania a treba uznať, že Concord na prvý pohľad vyzerá ako vhodná alternatíva pre Overwatch. Tímy piatich hráčov – Freegunneri – sa proti sebe postavia na niekoľkých mapách so snahou naplno využiť odlišné schopnosti jednotlivých hrdinov. Concord ponúka štandardnú zostavu – od ostreľovačov až po tankov – čomu zodpovedajú nielen zastúpené zbrane, ale prirodzene aj čiastkové schopnosti. Zábery tiež prezentovali nutnosť tímovej spolupráce, napríklad v kombinácii dymový granát a špeciálnou „röntgenovou“ optiku, všetko ostatné ale budeme môcť posúdiť, až sa k hre sami dostaneme.

Vývojári však sľubujú vyváženú zábavu postavenú na rýchlom pohybe a zábavnom gunplayi. Každý zápas má vďaka asymetrickému poňatiu hrdinov pôsobiť inak a má byť na hráčoch, aby našli tú najefektívnejšiu a súčasne uspokojivú cestu za víťazstvom. Hra bude taktiež neustále rozvíjať príbeh, a to na týždennej báze vďaka zverejňovaniu ďalších a ďalších videí v duchu prvého videa. Na júl potom vývojári z Firewalk chystajú betu a 23. augusta už chcú Concord oficiálne vydať.

- Reklama -

Astro Bot

V závere sa nakoniec prihlásili aj vývojári zo štúdia Asobi, aby naplnili ďalšie špekulácie. Astro sa vracia v novej hre, ktorá nepochybne znovu uplatní všetky možnosti konzoly PlayStation 5, najmä ovládača DualSense. Lietajúce pasáže strieda plošinovková akcia, využívanie najrôznejších gadgetov, ale aj transformácia hlavného hrdinu.

Samotné video je plné najrôznejších easter-eggov a očakávame, že aj počas hrania na veľa z nich dôjde vďaka vlastnému preskúmavaniu úrovní. Potešujúce je, koľko pestrých a rôznorodých oblastí hra predstavila, z čoho usudzujeme, že by mohlo ísť ešte o komplexnejšiu záležitosť, ako tomu bolo pri štarte PS5. Astro Bot vychádza 6. septembra tohto roku.

God of War Ragnarök na PC

Jedna zo špekulácií na tému, čo vo štvrtok večer uvidíme, mierila k PC verzii God of War Ragnarök. Teraz už môžeme potvrdiť, že špekulácie boli presné a dočkali sme sa klasického predstavenia v duchu predchádzajúcich portov pôvodných exkluzivít z PlayStationu.

Pokračovanie God of War ponúkne na PC napríklad odomknutý framerate, podporu širokouhlých monitorov alebo možnosť využiť upscalery od všetkých troch spoločností – Nvidia, Intel aj AMD. Dočkali sme sa aj dátumu vydania, God of War Ragnarök dorazí už 19. septembra tohto roku.

Until Dawn

Na začiatku roka sme sa dozvedeli, že na PlayStation 5 aj PC mieri Until Dawn od Supermassive Games. Pokiaľ stále nie ste unavení produkciou tohto tímu, môžete sa vrátiť na začiatok, kde éra interaktívnych hororov v podaní tohto štúdia začala.

Trailer pripomenul niektoré zo známych scén, ale pokiaľ sme sa pozerali správne, nenaznačil žiadne výraznejšie vylepšenia. Hra každopádne na spomínané nové platformy dorazí už na jeseň.

Monster Hunter Wilds

Pokiaľ patríte k milovníkom série Monster Hunter, konečne tu pre vás máme gameplay ukážku z najnovšieho dielu s podtitulom Wilds. Capcom sa rozhodol využiť príležitosť a očariť hráčov prepracovanou grafikou a skvelými detailmi monštier, ktoré len čakajú na to, až si ich ochočíte alebo jednoducho rozsekáte na kusy.

Piesočná búrka, zmena dennej doby, ešte dynamickejšie súboje, veľké zbrane, blesky, … To všetko a oveľa viac vás čaká vo veľmi očakávanom titule od Capcomu, ktorý bude na PC, PS5 a Xboxe Series dostupný v budúcom roku.

Skydance’s Behemoth

Pretože nám Sony už dopredu sľúbila aj hry pre PlayStation VR2, došlo na hru Behemoth od hernej divízie spoločnosti Skydance. Konkrétne za fantasy titulom stoja autori The Walking Dead: Saints & Sinners, ktorí nechajú hráčov vyskúšať rad stredovekých zbraní a postavia ich proti obyčajným aj vskutku neobyčajným a neobyčajne obrovským nepriateľom. Hra by mala byť k dispozícii už tento rok na jeseň.

Alien: Rogue Incursion

Druhou, úprimne ešte o niečo viac zaujímavejšou VR hrou, ktorá sa blysla na State of Play, bol Alien: Rogue Incursion. Bohužiaľ išlo ale o skutočný záblesk takmer bez detailov. Dočkáme sa počas Vianoc, dôjde na detektory pohybu aj xenomorfov, viac ale zatiaľ stále nevieme.

Marvel Rivals

Áno, aj v tomto prípade boli odhady a špekulácie presné – prezentácia potvrdila, že sa na PS5 dostane tímová PvP akcia Marvel Rivals. K videniu boli pomerne veľkorysé zábery priamo z hry, podľa ktorých si môžete urobiť ďalší obrázok o tom, ako sa Unreal Engine prezentuje pri snahe spracovať značne štylizovaných hrdinov od Marvelu. S Venomom a ďalšími sa budete môcť už v júli pustiť na PS5 do betatestu.

Dynasty Warriors: Origins

Ďalšou hrou, ktorú Sony prezentovala, bolo pokračovanie Dynasty Warriors s podtitulom Origins. O hre toho zatiaľ príliš nevieme, na konci prvého trailera sme sa dočkali potvrdenia termínu vydania, ktoré pripadne na rok 2025. Inak sa zdá, že sa dočkáme tradičnej hrateľnosti aj celkovej náplne v duchu predchádzajúcich dielov.

Path of Exile 2

Vývojári z Grinding Gear Games si pripravili pre State of Play novú ukážku svojho ARPG Path of Exile 2. Hra vyzerá vážne k svetu, ponúkne gaučovú kooperáciu, cross-play naprieč všetkými cieľovými platformami, prirodzene aj cross-progression a vyjde v predbežnom prístupe na konci tohto roku. Ani nespomíname očarujúcu grafiku a krvavé detaily, toto bude stáť za to!

Where Winds Meet

Ak ste až doteraz porovnávali prichádzajúci Assassin Creed Shadows s Ghost of Tsushima, môžete sa tešiť aj na súboj s hrou Where Winds Meet. Titul bol predstavený už na Opening Night Live v roku 2022, a hoci nie je zasadený do Japonska, ale do Číny, atmosféru má veľmi podobnú a vyzerá veľmi sľubne.

Trailer predstavil niekoľko bojových scén, príjemný hudobný sprievod a niekoľko pekných momentov napríklad v duchu filmu Tiger a Drak. Žiaľ, zatiaľ vývojári zo štúdia Everstone Games nemajú informáciu o termíne či dátume vydania.

Ballad of Antara

Vývojári zo štúdia Tipsworks pracujú na novom akčnom free to play RPG nazvanom Ballad of Antara. Najväčším lákadlom čerstvo odhalenej novinky je prelínanie dvoch svetov – toho normálneho a paranormálneho – ktorých osud budete mať vo svojich rukách. Vývojári sľubujú, že každá nová lokácia prinesie jednak unikátny dizajn a hrateľnosť, ale aj odlišné „Para“ svety s odlišnými biomami, príbehmi a hrdinami.

Hra bude hrateľná sólo, ale aj ako kooperácia až pre troch hráčov, čo by mohlo aj patrične zmeniť celkovú dynamiku. Hry sa dočkáme v roku 2025 a s prihliadnutím na bezplatnú povahu už vývojári teraz naznačujú prepracovanú stratégiu vydávania ďalšieho obsahu po vydaní.

Infinity Nikki

Pokiaľ vás bavia dress-up hry, nepochybne poznáte sériu Nikki od Infold Games. Piata hra v sérii – Infinity Nikki – vás preto nemôže ničím prekvapiť a len tešiť napríklad prísľubom otvoreného sveta alebo plánovaným betatestom na tretí štvrťrok tohto roku.

V Infinity Nikki sa opäť pozriete do Miralandu a budete sa snažiť zmeniť jeho neblaho sa vyvíjajúci osud. Oblečenie tu hrá prím, avšak nielen v zmysle skvelého štýlu hlavnej hrdinky, ale hlavne odomykania či sprístupňovania nových schopností potrebných na ďalší postup.

Vo videu sme videli hneď štyri rôzne oblečky, ktoré dovolili hrdinke napríklad kĺzať vzduchom alebo sa zmenšiť. Hra okrem PS5 mieri aj na PS4 a PC.

Ktorá hra z najnovšieho State of Play zaujala vás? Dajte nám vedieť v komentári.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x