Koncom roka nám Ubisoft nadelil už v poradí tretie pokračovanie známej série Watch Dogs. Číslovku tri by sme na tomto mieste vynechali, nakoľko titul priamo nenadväzuje na svojich predchodcov, ale berie si všetky potrebné prvky a vylepšuje ich po svojom. Ak sa rozhodnete názov hry vložiť do slovníka, určite vás neprekvapí preklad „strážne psy.“ Doslovne tomu tak je, ale významovo pod tým rozumieme zabezpečenie ochrany obyvateľstva.
Po pochmúrnom Chicagu a slnečnom San Franciscu sme sa dostali priamo do despotického Londýna. Mesto je vyobrazené fantasticky. Nájdete tu mnoho kultúrnych pamiatok a niektoré vám budú dokonca intuitívne predstavené. Vitajte vo svete Watch Dogs: Legion.
Úvod do deja Watch Dogs: Legion
Úvod deja naberá okamžitý spád. Už v prvých momentoch hrania patríte do hackerskej skupiny DedSec. Do rúk tak dostanete povinnú výbavu, ktorá má zabezpečiť úspech misie. Nielen, že v úvode nesplníte misiu, ale problémy vzniknuté počas úlohy budú pripisované hackerskej organizácii. Následne príde k rozprášeniu DedSec a mesto dostane do rúk súkromná vojenská spoločnosť Albion aj s pomocou ctOS vo verzii 3. V túto chvíľu máte tutoriál úspešne za sebou a pravý odboj sa môže začať.
Umelá inteligencia rozprávačom príbehu
Autori sa rozhodli inovatívne pozmeniť štruktúru rozprávania príbehu a vyškrtnúť tak hlavného protagonistu. Teraz úlohu prevzala vždy pozitívne naladená umelá inteligencia Bagley. Počas misií bude UI chrliť jeden vtip za druhým. Samozrejme, zasmejete sa, ak viete po anglicky. Príbeh sa zdá byť predvídateľný, ale pár dejových zvratov nás tu určite čaká. S čím sme nerátali je veľmi (ale že veľmi) rozsiahla paleta protagonistov, za ktorých môžete hrať. Už sa nemusíte zaoberať stromom schopnosťami. Každá jedna postava vám vie ponúknuť čosi, čo tá druha nedokáže. Napríklad len taký robotník má v inventári hasák a nákladný dron. Verte nám, v blízkosti hasáku nechcete byť.
Nákladný dron vás vie doviezť na vyššie položené mesta. Určite si spomeniete na starú babičku s MP5 alebo ako sa len taký policajt dokáže dostať na prísne strážené miesta. Predpokladáme, že ak by sme mali nahratých približne sedemdesiat hodín, stále by sme objavovali nové variácie a motivácie, za ktoré sa jednotliví regrúti vydávajú do odboja. Nebojte sa, všetky postavy disponujú základnými hackerskými zručnosťami a dobrým pohybovým aparátom. Dokonca aj menovaná stará babička má implementovaný parkúr. Postavy sú charakteristicky zaujímavé, ale vizuál je náhodne generovaný na kostru muža alebo ženy. Veľakrát stretnete podobný charakter len s malou zmenou, napríklad na rukách.
Podotýkame, zatiaľ sme si ukázali len jednu stranu mince. Tam, kde autori pridali, logicky niekde museli ubrať. Podobne ako vo Far Cry 5, nábor prebieha veľmi zvláštne. Prídete za postavou. Laicky, až priam drzo, sa spýtate, či nechce patriť do odboja. Po veľmi krátkom uvažovaní vám povie, že rada by, ale sužuje ju nejaký problém. Všetky oslovené postavy sužuje nijaký problém a nás už nebavilo, ba dokonca demotivovalo, stále oslovovať nových ľudí. Robiť tridsaťkrát dookola (len s malou obmenou) tu istú misiu nie je dych berúce. Ďalším nesporným faktom je hĺbka postavy. Pravdepodobnosť, že si vybudujete ku akejkoľvek postave vzťah, je veľmi malá, ale nie nemožná.
Vyberanie postáv sa zdá byť populárnejším
Opäť autori vytiahli tromf z rukáva a na úplnom začiatku si môžete vybrať, či chcete hrať/nehrať s permanentnou smrťou. Inými slovami, postavy, ktoré zastihne smrť, už nebudú môcť byť prinavrátené. Jednoducho sú natrvalo vymazané. Áno, v takomto prípade si musíte dať pozor na vami zvolenú postavu, lebo smrť číha všade. Pre intenzívnejšiu zábavu určite odporúčame nechať zapnutý mód.
Na začiatku recenzie sme Londýnu dali prívlastok „despotický“. Toto pomenovanie vychádza z dvoch skutočností.
Prvá skutočnosť – Londýn nie je len akousi kulisou, metropola je zasadená do blízkej budúcnosti, to znamená 20 – 30 rokov. Ubisoft sa s futuristickou dobou pohral chválitebne. Nesnaží sa poukázať na problémy týkajúce sa prezentovanej doby, ale nechá hráčom dostatok času, aby si ich sami všimli. Druhá skutočnosť – Jasne a zreteľne vykresľuje povahu obyvateľstva. Selektívne ich triedi na majoritné a minoritné skupiny. Pochopiteľne, utlačovaná menšina je viac vyzývaná k páchaniu trestnej činnosti. Stručne napísané, autori navodili odvrátenú stranu spoločnosti.
Zaberanie oblastí je v Legion späť
Po vzore starších Ubisoft hier, sa Watch Dogs: Legion uchýlilo k opätovnému zaberaniu štvrtí/blokov. Pre zobrazenie vedľajších misií musíte splniť sériu mini úloh. Podstatou odomykania je prinavrátiť a propagovať zašlú slávu DedSec. Našťastie, nie ste nikým a ničím limitovaní a prechod medzi jednotlivými oblasťami je limitovaný len vašou zvedavosťou. Trošku rozporu vyvoláva vyzývavý zovňajšok a módna štylizácia. Subjektívne, punkový štýl a neónové siluety okolo oblečenia nenachádzajú pochopenie a skôr sú určené len pre určitý tip hráčov.
Priebeh misií je v podstate odkopírovaný z predošlých dvoch dielov. Chválime autorov za malé inovácie, ale aby sme boli fér ku našim čitateľom, nič svetoborné nečakajte. Začneme hlavnou dejovou linkou. Vy, ako člen DedSecu, budete odkrývať vopred naplánovaný atentát a postavy stojace za ním. Tomu predchádza infiltrácia do CTos, hacknutie a následne vyhodnotenie na uskutočnenie ďalších krokov. Infiltrácia môže prebiehať viacerými spôsobmi. Prvým, a nami najobľúbenejším, je využitie všetkých dostupných „hračiek“. Od kamerových dronov až po vojenské. Nesporným spoločníkom bude šesťnohý robotický pavúk. Misiu môžete urobiť z pohodlia auta, naprieč hacknutými kamerami. Autori niektoré cesty predefinovali len za pomoci menovaného šesťnohého miláčika. Ďalšou alternatívou je kamufláž. Skrz nového člena patriaceho do policajnej hliadky sa dokážete dostať nepozorovane do Scotland Yardu. Poslednou možnosťou je fyzická sila. Ale vy už viete, čo sa stane, ak máte aktivovanú permanentnú smrť.
Ruka v ruke misiám odpovedá aj zlá umelá inteligencia NPC. Už by si aj, hádam, vyžadovalo, aby poverený strážcovia zákona mali toľko pochopenia a konečne vyšetrili náhodnú smrť svojho kolegu, ktorá sa udiala len pár metrov od nich. Schému, ktorú vám predkladáme, je veľmi jednoduchá a dokáže sa s ňou stotožniť absolútny laik.
- Krok 1: Zastreliť / Zneškodniť “nepozorovane” strážcu (Pozorovane)
- Krok 2: Všetky jednotky budú zalarmované
- Krok 3: Počkať v úkryte 2 – 3 minútky
- Krok 4: Nepriatelia sa vrátia na pôvodné stanovisko
- Krok 5 : Pokračovať v “supertajnej” infiltrácii
Tlmený uhladený akcent
Ďalším kritickým bodom je veľmi zlá fyzika áut. Mohli sme to vidieť v Ghost Recon. Trpký pocit zažívame aj v tejto hre. Spoločnosť Ubisoft pre Watch Dogs: Legion vytvorila nový typ jazdného modelu. Nie je to simulačný a ani arkádový štýl jazdenia. Slovíčka, ktoré najlepšie vystihujú jazdný model sú „papierové autíčka.“ Nechceme byť príliš osobní, ale autá reagujú na váš povel bezprostredne ihneď. Je to škoda, lebo vozový inventár je viac než zaujímavý. Prechádzať môžete futuristickými autami (taxík zo seriálu Westworld), klasické benzínové autá, autonómne autá, motorky, lode a drony. Pre rýchle cestovanie je pripravené metro.
Posledný klinec do rakvy pre Watch Dogs: Legion je chaotické správanie policajtov. Dostať dva trojuholníky (ekvivalent sú 2 hviezdičky v GTA) po deštruktívnom vyčíňaní v meste je veľmi veľká výzva. Ak to porovnáme s Mafiou, tam bola aspoň vôľa prešetriť incident zrazeného chodca. V prezentovanej hre musíte zraziť aspoň desaťnásobok, aby si to niekto všimol. Na druhú stranu, policajné naháňačky sú dobre prevedené. Do prenasledovania zasiahnu aj drony a neviditeľné bariéry.
Hudobný prednes je bod, ktorý zvyčajne okomentujeme v recenziách len pár slovami a posunieme sa ďalej k významnejším faktorom. Oproti iným hrám, tu sa zastavíme a rozoberieme si zvuk trochu podrobnejšie. Hromada britských interpretov, ktorí zazneli v rádiách, je viac než dostačujúca. Trochu nás ale prekvapila skladba The Rockafeller Skank – Fatboy Slim. Taktiež musíme pochváliť dobre odvedený dabing, minimálne čo sa týka občanov. Ak sa len trošku započúvate do rozhovoru medzi obyvateľmi, reálne budete počuť aktuálne problémy. Dopomáha tomu aj tlmený uhladený britský akcent. Autori sami potvrdili, že spolupracovali s profesionálnymi dabingovými hercami.
Hardvérové nároky je niečo, čo sa ťažko zhodnocuje, nakoľko nedisponujeme najnovšími grafickými kartami. Disrupt engine, ktorý poháňa celú hru, už môžeme poznať z predošlých častí série. Vie potrápiť procesor (hlavne 4-jadrové) a grafiku. Na druhú stranu, autori do menu pridali rozsiahlu nastavovaciu brožúru. Všetko vysvetlí a krásne zobrazí veľkosť zaťaženia pamäti RAM. Vo všeobecnosti môžeme napísať, že pri GTX1060 hra išla stabilne na stredných detailoch. Určite odporúčame stiahnuť najnovšie grafické ovládače.
Úplný záver
Budúcnosť hry je viac než dobre naklonená. Čakajú nás platené DLC so známymi postavami a v decembri pribudne multiplayer.
Na záver Watch Dogs: Legion sme sa pri hodnotení zastavili niekde na pol ceste. Autori sa krásne pohrali s myšlienkou človek a stroj. Vieme si predstaviť, že o 20 – 30 rokov budú okolo nás poletovať drony. Hudobný prednes zastúpili Britskí interpreti. Povolať do odboja kohokoľvek, koho stretnete, minimálne vyčarí úsmev na tvári. Dokonca aj futuristické vozidlá majú niečo do seba. Treba ale podotknúť, že umelá inteligencia u NPC je veľmi zlá. Policajti akoby v meste neexistovali. Jazdný model „papierové autíčka“ odolávajú fyzikálnym vlastnostiam.
[…] Watch Dogs: Legion […]
[…] Watch Dogs: Legion […]
[…] je to tak dávno, čo nám Ubisoft naservíroval nový Watch Dogs: Legion. V tomto roku si Ubisoft len ťažko nájde konkurenciu a čo sa týka veľkých AAA titulov, […]
[…] hráčov Watch Dogs: Legion. Vo videu vyššie si môžete pozrieť nové gameplay záber a na tomto odkaze si môžete prečítať našu recenziu na […]