Jeden z najprelomovejších operačných systémov, Windows 95, je tu s nami už štvrťstoročie. Aj keď nepatril medzi najlepšie OS, za ten väčšina užívateľov označuje Windows XP, predsa len mnohí na neho nedajú dopustiť. Aké nové funkcie priniesol a prečo bol obľúbený aj v radách hráčov?
Všetko sa začalo tri roky skôr
Málo kto to vie, ale prvotný návrh a plánovanie Windows 95 začalo už v marci roku 1992. V tých časoch uzrel svetlo sveta systém Windows 3.1. Windows for Workgroups 3.1 a Windows NT 3.1 boli stále vo vývoji. Microsoft tiež plánoval ako budúcu generáciu OS uviesť Cairo, založený na Windows NT. Priniesť mal nové rozhranie a objektový súborový systém. Z plánov nakoniec nič nebolo, aj keď Cairo sa čiastočne objavil v júli 1996 vo forme Windows NT 4.0.
Windows 95 bol oficiálne predstavený 24. augusta 1995. Teda necelé dva týždne po mojich prvých narodeninách. Pre mňa to preto bola udalosť, ktorú som, pochopiteľne, vôbec nevnímal. Celý svet sa jej však už nevedel dočkať.
Milióny minuté na propagáciu
Microsoft si zrejme uvedomoval, že vytvoril systém, ktorý posunie IT svet opäť smerom dopredu. Inak sa totiž nedá vysvetliť obrovská, niekoľko stomiliónová reklamná kampaň. Povráva sa, že spoločnosť za všetko zaplatila viac než 300 miliónov dolárov.
Windows 95 uviedli veľkolepo, s piesňou Start Me Up od Rolling Stones. Vo Veľkej Británii zaplatil vydanie 1,5 milióna výtlačkov The Times, čo predstavovalo dvojnásobok denného nákladu, ktoré sa rozdávali navyše zadarmo. V New Yorku bola Empire State Building vysvietená vo farbách loga OS.
Spoločnosť okrem toho zamierila aj na klasickejšie formy reklamy. V médiách sa začali objavovať reklamné spoty. V nich nám predstavili príbehy ľudí, ktorí čakajú v dlhých radoch na svoju vytúženú kópiu „windowsu“.
Výnimočný aj pre hráčov
Ako som už spomínal, Windows 95 nebol najlepším operačným systémom, aký kedy Microsoft uviedol. Určite však išlo o dôležitý míľnik v ich vývoji. K najväčším novinkám môžeme zaradiť ponuku Štart, či uľahčenie práce s tým, že podporoval dlhé názvy súborov, a to až do 250 znakov. Do vtedy to bolo len neuveriteľných 11 znakov. Okrem toho do neho zapracoval aj funkciu Plug and Play pred načítaním ovládačov od výrobcu.
Windows 95 bol tiež prvým, ktorý skutočne podporoval hranie hier priamo z operačného systému, narozdiel od predchádzajúceho fungovania cez systém DOS. Aj keď v tom čase tento krok množstvo ľudí nepotešil. Často totiž zhoršilo fungovanie hier, pretože OS si stále kradol časť pamäte a CPU pre seba. Okrem toho sa objavovalo aj množstvo buggov. Pri spätnom obhliadnutí sa späť to však bolo nesmierne dôležité pre budúci vývoj.
S príchodom nového operačného systému pre hráčov ubudla aj povinnosť reštartovať počítač zakaždým, keď chceli hrať hru. Dnes nepredstaviteľná vec bola kedysi nutná samozrejmosť.
Ďalšie novinky
To však z nových funkcií stále nebolo všetko. Pridaný bol napr. aj panel úloh a zabudnúť nemôžeme ani na tak triviálnu vec v dnešných časoch, akou je kôš. Jednoducho, Windows 95 priniesol toho fakt veľa.
A práve to sa odrazilo aj na jeho úspechu. Počas prvých piatich týždňov sa predalo 7 miliónov kópií, čo ho v tých časoch okamžite vynieslo medzi najpoužívanejšie operačné systémy. O tri roky neskôr ho nahrádza Windows 98, ale dôležitosť ´95 mu už nikto nevezme.
Ak vás po prečítaní tohto článku dobehla nostalgia, máme pre vás riešenie. Windows 95 si môžete zadarmo vyskúšať aj teraz. Vývojár Felix Rieseberg prišiel s aplikáciou, vďaka ktorej sa aj môžete vrátiť v čase. Dostupná je na portáli GitHub a zaberie vám menej než 300 MB.