Minecraft Dungeons

Michal Frajkor Michal Frajkor

Iba nedávno, v máji, oslavoval Minecraft neuveriteľných 11 rokov na hernej scéne. Nápad prísť s niečím novým, čo nemusí mať nutne reálnu grafiku, sa vyplatil a z Minecraftu sa stal zo dňa na deň hit, ktorý si užíva podporu fanúšikov na celom svete v miliónových počtoch. Dnes sa do rodiny Minecraft hier pridala aj novinka s názvom Minecraft Dungeons a v našej recenzii si môžete prečítať, či toto kockované dobrodružstvo v inom štýle stojí za to.

Keď si vezmeme fakt, aký je Minecraft populárny, priam sa nám až nechce veriť, že neexistuje viac hier a spin-offov z tejto značky. Na počítačoch, konzolách a mobiloch môžeme hrať klasický Minecraft. Pridať k tomu môžeme aj Minecraft Earth, hru na štýl Pokémon Go a Wizards Unite a príbehovú hru Minecraft: Story Mode od Telltale. Dnes sa k týmto titulom pridáva aj hra v štýle Diabla.

- Reklama -

Je však pravdou, že nie vždy je cesta rozličných titulov tej istej značky tou správnou. Možno práve preto, že sa vývojári stále plne sústredia na klasický Minecraft, z neho robí tak populárnu hru. Minecraft Dungeons vymenil zábavu zo stavania rôznych budov a mechanizmov za zábavu zo zbierania rôzneho vybavenia, vylepšení a zo súbojov. Je však prekvapivé, aký jednoduchý a čistý je tento prechod z jedného štýlu hrania na druhý.

Myslíme, že nikto nebude namietať, ak sem-tam porovnáme Minecraft Dungeons s Diablom. Iba aby sme uviedli príklad, čo je vlastne Dungeons za hra. Predstavte si Diablo bez všetkých satanistických vecí a ťaživej, temnej atmosféry s množstvom krvi. Ale so všetkou zábavou čo k tomu patrí. To je presne Minecraft Dungeons. Ide o hru, ktorá je prijateľnejšia aj pre detské publikum. V hre sa prechádzate po kockami vytvorenom svete, zachraňujete dedinčanov, bojujete s nepriateľmi a vaším úhlavným nepriateľom je Arch-Illager, predtým človek, ktorý putoval krajinou a odvšadiaľ ho vyháňali. Hra má príjemné fantasy tóny a ponúka aj decentný humor, iba ako pripomienku, že toto nie je srdcervúci príbeh, pri ktorom by sme mali byť zamračený od sústredenia. Práve naopak, hra vyzýva na oddych a zábavu z hrania.

Ďalšou vecou, ktorá nás zaujímala je, ako dobre si vývojári poradili s prechodom herného sveta Minecraftu, do RPG titulu. Musíme však uznať, že veľmi dobre. Hra však stále využíva overené mechaniky z klasickej hry. Náhodné generované dungeony budia dojem, ako by sa niekto v Minecrafte rozhodol znovu a znovu prestavať svoj vysnený svet. Crafting a manažment zdrojov stavia taktiež na základe klasickej hry. To však nie je nutne na škodu, keďže sa hráči ľahšie prispôsobia a nemusia sa učiť opäť nové techniky.

- Reklama -

Ako sme už spomínali, Minecraft Dungeons nie je o stavaní. Je o rozbíjaní predmetov, ale hlavne nepriateľov. Množstva nepriateľov. Dôležitou vecou v tomto prípade je teda vytvoriť si postavu, ktorá bude korešpondovať s vašim štýlom hrania. Tu však prichádza zmena. Namiesto toho, aby ste si vybrali postavu s vopred danými schopnosťami (takzvanú klasu), sú vaše schopnosti a možnosti dané podľa výbavy, ktorú používate. Do výbavy patria zbrane na blízko, na diaľku a štíty. Ako doplnok vám budú slúžiť tri ďalšie artefakty, ktoré ponúkajú rôzne možnosti a po ich použití musíte istý čas počkať. Inými slovami by sme tieto artefakty mohli nazvať ako sekundárnymi zbraňami a ide o rôzne rakety, mágiu alebo dočasné vylepšenia postavy, ako napríklad vyššia rýchlosť.

To, ako sa vysporiadate s predmetmi, ktoré v tomto svete nájdete, je na vás. Je to však priama čiara, ktorá by vám nemala zamotať hlavu, stačí sa len do toho dostať. Pri každom novom leveli, ktorý v hre dosiahnete, dostanete body, za ktoré si môžete odomknúť nové vylepšenia. Manažment inventáru je ale veľmi dôležitý. Nenechajte sa zlákať na rýchlejšiu, ale slabšiu zbraň, keď môžete mať silnejšiu a pomalšiu, avšak s možnosťou vylepšiť si ju. Hra vás nabáda k tomu, aby ste experimentovali. Nenechávajte si zbytočne plný inventár vecí, radšej nepotrebné predmety predajte za peniaze a body skúsenosti. Robte to dokonca aj počas súbojov, ale majte na pamäti, že otvorením inventáru sa hra nezastaví.

To, že je Minecraft Dunegons určený na zábavu a oddych naznačuje aj fakt, že sa nemusíte trápiť zdĺhavým čítaním špecifikácie danej zbrane alebo vašej výbavy. Na prvý pohľad je hneď jasné, aké sú výhody a nevýhody daného vybavenia a prečo je lepšie, než napríklad nejaké iné. Z tohto systému by si dokonca mohlo zobrať príklad aj niekoľko starších hier tohto typu.

Hru môžete hrať úplne bez problémov aj sami. Pripravte sa však na to, že časom vás množstvo nepriateľov, ktorí sa na vás hrnú, môže začať nudiť. Skúste si teda pozvať do tímu až troch ďalších kamarátov a uvidíte, že spoločne vám to pôjde lepšie. Napriek tomu, že hra neponúka klasy a každý hrá, čo chce, môžete svoje schopnosti rozdeliť tak, aby ste mali všetko potrebné. Bojovníka na blízko, na diaľku a dokonca aj doktora.

Čo sa týka dĺžky, nečakajte posedenie na niekoľko týždňov. Skúsení hráči Minecraftu by nemali mať problém prejsť hru za jeden víkend, čo je však škoda, keďže práve z tejto hry by sme chceli vidieť oveľa viac. Levely sú pomerne jednoduché, až na ten finálny, ktorý nás dokázal potrápiť. Keď hru prejdete, neznamená to, že ju musíte vypnúť a nechať tak. Minecraft Dungeons totiž ponúka ďalšiu výzvu v podobe dvoch dodatočných obťažností. Výhodou je lepší loot a nevýhodou, samozrejme, silnejší nepriatelia.

Graficky sa nám hra páčila veľmi. Hlavne preto, že ide o nový pohľad na svet Minecraftu a je zaujímavé sledovať, ako sa preniesol do hry tohto štýlu. Minecraft Dungeons hrá všetkými farbami a čo je ešte lepšie, je naozaj nenáročný. Hru by ste nemali mať problém spustiť ani na staršom kancelárskom počítači. Samotný Microsoft neuvádza žiadne špecifické nároky na hru, okrem toho, žeby ste mali mať Windows 10. To značí o tom, že nároky sú v podstate dosť nízke na to, aby si hru užil každý. Momentálne je hra dostupná na PC a všetky konzoly, vrátane Switch. Cross-platform multiplayer je vec, ktorá do hry príde, avšak momentálne tam ešte nie je.

Minecraft Dungeons sa nepokúša o vašu pozornosť nespočetným množstvom reklám a marketingu. Vývojári stavajú na popularite značky a keďže tá je veľká, nový titul sa dostane do rúk každého fanúšika Minecraftu. To však neznamená, že hráč, ktorý Minecraft nemá rád, si neužije Dungeons. Práve naopak, bude to preňho novinka a tak, ako si hráč klasického Minecraftu zapne Dungeons, môže si aj hráč Dungeons nakoniec zapnúť klasický Minecraft. Hra vyzerá úžasne, vaše oko sa rozhodne nudiť nebude. Nebudete sa nudiť ani vy, keďže Minecraft Dungeons dokáže zabaviť a v istých prípadoch aj rozosmiať. Staršie publikum sa možno aspoň pousmeje, alebo mu mykne kútikmi. Škoda je, že hra nie je dlhšia, ale postavila pevné základy do budúcna, na ktorých môže stavať ďalší príbeh. Veríme, že sa na hru nezabudne a bude do nej pribúdať stále viac nového obsahu. Mojang a Microsoft sú mená, ktoré by to spolu určite mohli dokázať.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x