Súhrn najnovšej prezentácie State of Play

Dominik Cenkner Dominik Cenkner

Vo štvrtok 14. septembra večer sa uskutočnila ďalšia zo série prezentácií od Sony, ktorá nesie názov State of Play. Vidieť sme mohli zaujímavé tituly, ale aj nejaké novinky, ktoré sa týkajú samotného PlayStation 5.

Marvel’s Spider-Man 2

Druhý Spider-Man čo nevidieť uzrie svetlo sveta a teda bolo State of Play ideálnym miestom, kde by sa mohli očakávaní pavúčí muži ukázať. Namiesto samotných superhrdinov sa však dostal do popredia skôr samotný New York, ktorý nepochybne poteší každého prieskumníka.

- Reklama -

Ako vývojári z Insomniac Games informovali a lákali už skôr, mapa mesta je oproti prvému dielu takmer dvojnásobná a novo ju obohatili napríklad Brooklyn a Queens. S tým sa samozrejme spája celý rad nových miest a lokácií, ale aj do nich zasadené vedľajšie úlohy a najrôznejšie aktivity.

Dostať sa z jedného konca mesta na druhý by teda zabralo viac času, čo však na druhú stranu rieši novinka v podobe špeciálneho wing suitu, ktorého používaním pôjde doplniť klasické vystreľovanie pavučín sem a tam. Vývojári navyše kladú dôraz na to, že medzi oboma hrdinami Peterom a Milesom bude možné väčšinu času prepínať takmer okamžite.

V súvislosti so samotným New Yorkom v Marvel’s Spider-Man 2 sme vám v priebehu štvrtka priniesli samostatný článok. Aj keď mesto bude spracované veľmi detailne, jedna z budov tam bude chýbať.

- Reklama -

Novinkami o tejto hre prezentácia nešetrila. Každý zo Spider-Manov bude mať nielen svoj superhrdinský život, ale aj ten súkromný, a budú sa stretávať s úlohami, ktoré nebudú vždy vyžadovať pomoc Spider-Mana. Miles sa bude potĺkať okolo svojej školy a bude môcť pomáhať svojim spolužiakom, Peter má aj naďalej v prevádzke svoju aplikáciu Friendly Neighborhood Spider-Man.

Zloduchovia a nepriatelia ako Kraven a Venom však budú vyžadovať spoluprácu oboch, aby sa im dokázali postaviť, v meste na nich navyše čakajú aj ďalšie nástrahy a nebezpečenstvá, s ktorými sa budú musieť vysporiadať za pomoci nových schopností a všemožných vychytávok.

Dôraz je potom kladený predovšetkým na symbiont, ktorý ovláda Petra, a Milesove elektrizujúce sily. Pripomíname, že Marvel’s Spider-Man 2 vychádza na PlayStation 5 už 20. októbra.

Pripomína sa však aj špeciálna Deluxe edícia, ktorá majiteľom ponúkne nad rámec základnej hry ďalšie štýlové obleky pre oboch hrdinov od rôznych významných návrhárov a tvorcov. Bude ich desať a ďalej ich doplnia nové položky vo fotorežime a dve zručnosti. Peter na seba bude môcť obliecť Apunkalyptic Suit (autor Jerad Marantz), Stone Monkey Suit (Victoria Ying), Tactical Suit (Bend Studios), Aurantia Suit (Raf Grassetti) a 25th Century Suit (Anthony Francisco). Miles potom bude mať v skrini The EnC0ded Suit (autorom je Kris Anka), Biomechanical Suit (Jerad Marantz), Red Spectre Suit (Sweeney Boo), Tokusatsu Suit (Julia Blattman) a Agimat Suit (Anthony Francisco).

Final Fantasy VII Rebirth

Nemenej veľkolepé pokračovanie Final Fantasy VII Remaku, ktorý v roku 2020 začal celú trilógiu, konečne dostal dátum vydania. Square Enix na State of Play uviedlo nový trailer, ktorý dáva na obdiv pôsobivú akciu a súboje s novými schopnosťami, čriepkami príbehu a ukazuje celú plejádu postáv na čele so Sephirothom a množstvo miest, ktoré budú známe znalcom pôvodnej hry z roku 1997.

Pôjde napríklad o Cait Sith, Vincent Valentine, Kalm, Junon alebo The Golden Saucer a ďalšie. Dočkáme sa samozrejme aj minihier a ďalších vedľajších aktivít, pričom medzi potvrdené teraz patria napríklad preteky Chocobo, ale aj ich chov. Celkovo vývojári lákajú na 100 hodín obsahu a zábavy. Očakávaný dátum vydania bol stanovený na 29. februára 2024, kedy Final Fantasy VII Rebirth vyjde na PlayStation 5 ako trojmesačná exkluzivita.

Resident Evil 4 Remake (DLC)

Tento týždeň sa zjavilo prekvapivé oznámenie, že Resident Evil 4 Remake má namierené na najnovší iPhone 15 Pro, kam dorazí ešte tento rok. V súvislosti s tohtoročným remakom tejto obľúbenej hry tu však máme ďalšie novinky týkajúce sa nového obsahu, ktorý hru obohatí.

Prvá je DLC Separate Ways, v ktorom si zahráme za Adu Wong, a s ktorou budeme môcť z inej perspektívy nahliadnuť na udalosti hry. Toto DLC navyše vyjde už budúci týždeň, 21. septembra, v ten deň navyše vyjde aj aktualizácia The Mercenaries s Adou a Weskerom. Ukázané boli aj zábery z predtým oznámeného VR režimu, na ktorý sa môžu hráči tešiť na PlayStation VR2 v zime.

Avatar: Frontiers of Pandora

Zastúpenie tu našla aj spoločnosť Ubisoft, ktorá predstavila ďalší trailer na Avatar: Frontiers of Pandora, ktorý sa tentoraz sústredil na príbeh, ktorý rozpráva o Na’Vi z už takmer neexistujúceho klanu Sarentu, putujúcu a stojacu medzi dvoma svetmi.

Po živote medzi ľuďmi bude návrat na Pandoru ťažký, a tak bude potrebné znovu nájsť spôsoby vlastného ľudu, naučiť sa jeho tradíciám, znovu nadviazať spretrhané putá a pustiť sa do prieskumu i záchrany planéty. K tomu poslúžia unikátne zbrane a vybavenie, ako aj vlastné schopnosti a zručnosti. Avatar: Frontiers of Pandora vychádza 7. decembra 2023 a okrem PlayStationu 5 má namierené aj na PC a Xbox Series.

Baby Steps

Prezentáciu odštartoval trochu podivný a vlastne aj dosť svojrázny trailer, ale čoskoro sa všetko pomerne vyjasnilo. Ide totiž o hru Baby Steps, ktorá bola predstavená už v júni a práve vtedy tiež zaujala svojou podivnosťou.

Baby Steps je doslovným walking simulátorom, ak chcete simulátorom chôdze, ktorého hrdinom je nezamestnaný skrachovalec Nate, ktorému práve tá chôdza veľmi nejde. Na vine je však hráč, ktorý má za úlohu ovládať každý Nateov krok. Že to znie divne? Áno, to znie. Ale čo iné by ste chceli od autora ďalšej podivnej hry Ape Out Gabe Cuzzilla, autora Getting Over It Bennetta Foddyho a niečoho, čo vydáva Devolver? Práve tým si nepochybne hra získa množstvo záujemcov. Hra vyjde v lete 2024 na PlayStation 5 a PC.

Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord

Došlo aj na sľubované VR tituly, pričom jedným z nich sú už skôr oznámení Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord. Tentokrát si pre hráčov vývojári zo štúdia nDreams nachystali ukážku hrania na PlayStation VR2 a zdôrazňujú, že Krotitelia duchov boli vždy o spolupráci a nikto nemohol len tak jednať na vlastnú päsť.

Práve to sa snažili zachytiť aj v tejto multiplayerovej hre. Novým krotiteľom z radov hráčov bude k dispozícii ikonické vybavenie známe z filmovej série, ale aj úplne nové, ďalej nové zasadenie do San Francisca a s tým aj súvisiaci doposiaľ nerozprávaný príbeh. Vývojári si na PS VR2 sľubujú mnohé od sledovania očí alebo haptickej odozvy a adaptívnych triggerov a výkon PlayStationu 5 potom vychvaľujú v súvislosti s efektmi a napríklad spracovaním duchov ako takých. Hra vyjde 26. októbra na PlayStation VR2, Meta Quest 2, Meta Quest Pro a Meta Quest 3.

Ghostrunner 2

Ďalším rozhodne výrazným kúskom je Ghostrunner 2, ktorý rovnako uháňa smerom k svojmu dátumu vydania, ktorý znie 26. októbra. Herní novinári už mali tú možnosť si hru vyskúšať na Gamescome, ak však máte záujem aj vy, môžete pokračovanie zbesilej akcie už okúsiť tiež. Novo je totiž k dispozícii demoverzia, ktorá je dostupná na všetkých platformách, teda na PS5, PC aj Xbox Series, kam má hra namierené.

Deep Earth Collection

Omrzel vás vzhľad vašej konzoly PlayStation 5? To by mohli vyriešiť nové designy krytov a ovládačov DualSense z kolekcie nazvanej „Deep Earth“. Dizajn je vyvedený v troch farbách – červenej, modrej a striebornej – presnejšie nazvaných ako Volcanic Red, Cobalt Blue a Sterling Silver, pričom sa od tých predchádzajúcich odlišujú predovšetkým svojim leskom.

Inšpirácia pri navrhovaní mala vzísť z odtieňov planéty Zem, pričom povrch podporuje dojem sofistikovanosti. Deep Earth Collection bude možné predobjednať od 4. októbra a už 3. novembra dorazí na trh Volcanic Red a Cobalt Blue, Sterling Silver ich bude nasledovať 26. januára. Detaily o uvedení na slovenskom trhu a predovšetkým tunajšia odporúčaná cena zatiaľ nie sú známe.

Helldivers 2

Dátum vydania dostala s novým trailerom aj strieľačka Helldivers 2 od Arrowhead Game Studios. Po predstavení tohto roku v máji na PlayStation Showcase, ktoré potvrdilo skoršie špekulácie o návrate a pokračovaní prvého dielu z roku 2015, hra cielila na koniec tohto roka, nakoniec však dôjde na drobné oneskorenie, pretože nakoniec vyjde 8. februára 2024, a to na PlayStation 5 , ale aj na PC.

Tales of Arise – Beyond the Dawn

Podarené hack’n’slash JRPG Tales of Arise od Bandai Namco z roku 2021 dostane pomerne nečakane veľké rozšírenie. DLC Beyond the Dawn je pokračovanie, ktoré nadväzuje priamo na koniec základnej hry a predstaví novú postavu Nazamil.

Pre prídavky sa vývojári rozhodli na základe ohlasov od hráčov, ktorým sa hra páčila a ktorí žiadali pokračovanie príbehu. Rozhodne nepôjde o nič malé, pretože sa im rozhodli nadeliť najmenej 20 hodín ďalšieho hrania. Tales of Arise – Beyond the Dawn vyjde 9. novembra na PlayStation 4 a PlayStation 5.

Honkai: Star Rail

Free to play ťahové RPG Honkai: Star Rail od štúdia miHoYo, ktoré stojí tiež za Genshin Impact, dostal dátum vydania na PlayStation 5. Stanovený bol na 11. októbra 2023.

Foamstars

Penová kooperačná strieľačka Foamstars od Square Enix láka na otvorenú betu, ktorá prebehne na PlayStation 5 od 30. septembra o 3:00 nášho času do 2. októbra o 8:59 nášho času.

- Reklama -

Naša relácia

- Reklama -