Veľký prehľad zmien v Overwatch 2, Blizzard hovorí o novej ére

Michal Frajkor Michal Frajkor

Zoznam zmien, ktoré prídu do hry Overwatch 2 budúci týždeň, je väčší než čokoľvek, čo Blizzard urobil od zavedenia hry v režime 5v5. V niektorých ohľadoch ide o novú éru pre známu hru, ktorá sa rok od svojho vydania snažila nájsť svoju pevnú pôdu pod nohami.

Na začiatok Blizzard zvyšuje zdravie pre celý zoznam 39 hrdinov. Slabší hrdinovia, ako napríklad Tracer, si prilepšia o 25 HP (Health Points), zatiaľ čo tanky až o 100 HP. Ale nepanikárte, že vás budú naháňať silnejší DPS (Damage per Second) hrdinovia, Blizzard zároveň uľahčuje ich zasiahnutie tým, že takmer všetkým zvyšuje veľkosť a rýchlosť útokov. Či už ide o guľky alebo projektily, ako je Genjiho shuriken.

- Reklama -

“Jedným z našich hlavných cieľov pri týchto úpravách je, aby streľba zo zbraní a schopností bola konzistentnejšia bez toho, aby to malo vplyv na čas potrebný na elimináciu cieľa a aj bez toho, aby sme odstránili celkový dojem z hry, ktorý všetci poznáme a máme radi,” píše Blizzard vo svojom blogu.

Na druhú stranu Reinhardt a jeho obrovské kladivo nebudú mať z týchto vylepšení úžitok. Zmeny sú obmedzené na hrdinov s nejakou “strelnou zbraňou”. Spoločnosť Blizzard však tvrdí, že v budúcich aktualizáciách chce vylepšiť aj postavy, ktoré sa špecializujú na takzvané ručné zbrane, ako napríklad Reinhardt a jeho kladivo.

Cieľom je znížiť prípady umierania na to, že ste dostali vysoké množstvo zásahov vo veľmi krátkej dobe a počet prípadov, keď ste sa zachránili kvôli veľkému nárazovému healingu. Konkrétne Blizzard hovorí, že nové hodnoty zdravia budú od väčšiny hrdinov vyžadovať “aspoň jeden ďalší zásah na jeho odstránenie” a že “vyliečenie niekoho z 1 HP na plné zdravie bude trvať dlhšie”.

- Reklama -

Logicky to znamená, že tímové súboje budú trvať dlhšie, ak bude zdravie všetkých hrdinov stabilnejšie. Ale stále tak, aby sa to priblížilo rýchlosti dnešných súbojov v Overwatch 2. DPS hrdinovia budú mať novú pasívnu vlastnosť – nepriatelia, na ktorých budú strieľať, budú mať o 20% znížené uzdravovanie. Všetci hrdinovia dostanú automatickú regeneráciu zdravia, ako Blizzard oznámil pred niekoľkými týždňami. Tankovia a DPS získajú 20 zdravia za sekundu po piatich sekundách bez poškodenia a Supporty sa budú regenerovať po 2,5 sekundách (predtým 2).

Dá sa predpokladať, že s nulovými vylepšeniami pre samotné uzdravovanie sa hra za Supporty začne podobať na MOBA hry. V tých sa supporty sústreďujú skôr na “záchranu na poslednú chvíľu” a vytváranie príležitosti na zabitie pre tím. Momentálna cesta, ktorou sa Overwatch 2 (už od vydania) uberá, je v podstate väčší heal než poškodenie, ktoré váš spoluhráč dostáva od nepriateľov. V praxi to znamená, že Mercy sa možno bude musieť spoliehať na svoj modrý lúč zvyšujúci poškodenie namiesto liečivého. Jednoducho preto, že jej liečenie nedokáže prekonať nový pasívny DPS.

Hoci spoločnosť Blizzard tvrdí, že “čas na zabitie” zostane rovnaký ako doteraz, priority úloh sa zmenili. Úspech v zápase sa bude odvíjať od toho, ktorý tím strieľa na rovnaký cieľ rýchlejšie. Do istej miery to platilo vždy, ale teraz prídu na pomoc lepšie náboje a horší healing. Slabší hrdinovia, ako napríklad Mei alebo Moira, nebudú môcť na vlastnú päsť chodiť po mape a zabíjať nepriateľov. Plytvanie časom na niekoho, kto môže ujsť a vrátiť sa s plným HP, bude príťažou, ak váš tím nespolupracuje.

Zmeny v kompetitívnom hraní

Spolu s týmito zmenami sa výrazne prepracuje aj kompetitívny režim hry Overwatch 2. Všetko sa začína resetom rankov. Každý, kto bude hrať kompetitívny režim v 9. sezóne, bude musieť dokončiť 10 zápasov o umiestnenie, kým získa rank. Po každom takomto zápase sa aktualizuje ukazovateľ postupu, ktorý vám povie, ako blízko ste k aktualizácii ranku spolu s “modifikátormi”, ktoré vám povedia, prečo ste sa posunuli nahor alebo nadol. Viac bodov dostanete napríklad za to, že ste sa dostali na víťaznú vlnu alebo ste vyhrali zápas, ktorý ste mali prehrať.

“Vytvorili sme lepší systém, ktorý je presnejší a zároveň pomáha sprostredkovať matematickú zložitosti vyhľadávania zápasov a prináša jasný prehľad o tom, čo ovplyvňuje váš rank v každom zápase,” píše Blizzard.

Menia sa aj odmeny. Staré body (CP) používané na zlaté zbrane sa stanú “Legacy Competitive Points” a nové CP budú viazané na rok. Stále ich budete získavať za víťazné (a remízové) zápasy, ale nebudete dostávať bonus za dosiahnutie určitého ranku v každej sezóne. V roku 2024 si môžete našetriť 3 000 CP a odomknúť skiny nefritových zbraní pre svojich obľúbených hrdinov. Všetky CP, ktoré vám zostanú, sa na konci roka premenia na staršie CP.

Existujúce ranky dostanú nové ikony a nad súčasným najvyšším rankom – Grand Master, sa bude nachádzať nový rank – Champion. Ten poskytne hráčom, ktorí v hre dosiahli vrchol, ďalšiu výzvu a v podstate aj grind.

Nová éra Overwatch 2 sa začína

Zdá sa, že v deviatej sezóne je témou konzistentnosť. Blizzard žehlí nevybalansované poškodenie a healing, ako aj postupne objasňuje váš postup v rebríčku. Zručnosť v Overwatchi bolo v priebehu jeho histórie notoricky ťažké definovať a väčšina jeho problémov pramení z nesúladu medzi tým, ako ju hráči vnímajú, a tým, ako vás za ňu herné systémy odmeňujú. Môžeme predpokladať, že sa táto priepasť začne odstraňovať s tým, ako bude hra v budúcnosti napredovať s novými režimami a novými hrdinami.

Všetko tu pôsobí tak, akoby vás Blizzard chcel naučiť hrať Overwatch podľa jeho pravidiel za cenu eliminácie niektorých typov stratégií, ktoré sme mohli vídať doteraz. Bude tu menej príležitostí na kreatívne hry, ako napríklad Mei a jej stena, ktorá dokáže dvihnúť spoluhráča a ten vďaka tomu prekoná prekážku alebo budovu. Bude totiž oveľa jednoduchšie jednoducho strieľať priamo na nepriateľský tím. Ale zdokonaľovaním sa v jednotlivých úlohách sa ciele vášho tímu budú pravdepodobne častejšie zhodovať, čo zabezpečí plynulejšie zápasy.

Každopádne všetky tieto zmeny sa pravdepodobne dejú kvôli tomu, že komunita, hráčska základňa aj recenzie hry Overwatch 2 od vydania upadajú. Hra je druhou najhoršie hodnotenou hrou na Steame. No nie ani tak preto, žeby bola vyslovene zlá, ale preto, že autori sľúbili niečo, čo v podstate nedoručili. Napríklad PvE obsah, na ktorom stavali kampaň. Ten do hry prišiel až časom a dokonca ukrytý za nutnosť zaplatiť si. Celú správu od Blizzardu si môžete prečítať na tomto odkaze.

- Reklama -
Komentovať
0 Komentárov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Naša relácia

- Reklama -
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x