Vyskúšali sme budúcnosť hrania hier – Cloud gaming od Xboxu

Michal Frajkor Michal Frajkor

Nie náhodou sme použili v názve výraz budúcnosť hrania hier. Cloud gaming, alebo hranie cez cloud, je tu s nami už nejaký ten rok, aj keď ste si ho predtým možno nikdy nevšimli. Asi najpopulárnejšou službou bola niekedy stránka OnLive. Tá ponúkala za mesačný poplatok prístup k hrám, ktoré ste si spustili jednoducho na svojom počítači bez toho, aby ste museli spĺňať minimálne požiadavky. Vy ste na server posielali informáciu o tom, ako hru ovládate a server vám posielal naspäť výsledok – teda obraz.

Keďže čoraz viac ľudí je na cestách a nie vždy majú všetci čas hrať sa v pohodlí domova, prichádza na scénu cloud gaming, ktorý je čoraz populárnejší. Aj v dnešnej dobe existuje niekoľko služieb, ktoré ponúkajú hranie hier v podstate kdekoľvek a bez toho, aby ste museli mať výkonný stroj. Spomenieme napríklad Google Stadia, PlayStation Now alebo GeForce Now. Nezaostáva ani Microsoft a po dlho oznamovanom projekte xCloud prináša svoj vlastný cloud gaming.

- Reklama -

xCloud verzus Cloud Gaming

Nenechajte sa pomýliť, ide stále o rovnakú službu. Aj keď väčšina ľudí označuje cloudové hranie od Microsoftu stále ako xCloud, pravdou je, že tak sa volalo iba testovanie tejto služby. Po novom je to jednoducho Cloud Gaming a tento názov budeme používať počas celého článku. Toľko na úvod a teraz sa môžeme zoznámiť so samotnou službou. Prvou veľkou vecou, ktorou sa Microsoft snaží získať hráčov je spoplatnenie tejto služby. V podstate žiadne neexistuje. Služba je zadarmo pre všetkých predplatiteľov služby Xbox Game Pass Ultimate. Ak túto službu máte aktívnu, môžete bez dodatočných investícií využívať Cloud Gaming.

Cloud Gaming by mal byť dostupný aj na zariadeniach iOS, PC a Xbox One, no my sme testovali verziu pre Android, a to s telefónom Samsung Galaxy Note20 5G Ultra. Čiže to najlepšie, čo sa k nám mohlo dostať na otestovanie ambicióznej služby. V podstate vám však stačí akýkoľvek smartfón s Androidom vo verzii 6.0 a vyššie. Nároky sú teda minimálne. Pripravte sa však na to, že budete potrebovať naozaj kvalitné, rýchle a stabilné internetové pripojenie. Microsoft odporúča rýchlosť minimálne 10 Mbps, no z nášho testovania môžeme povedať, že zážitok na pomalšom pripojení (15 Mbps) nie je veľmi ideálny. Poslednými vecami, ktoré určite budete potrebovať, je Xbox ovládač alebo akýkoľvek iný podporovaný ovládač. My sme na účely testovania používali originálny ovládač, ktorý nám poskytol Microsoft. Tou druhou vecou je aplikácia Xbox Game Pass, cez ktorú sa budete hrať.

Dôrazne odporúčame pri hraní využívať aj držiak na telefón, ktorý si jednoducho zacvaknete do svojho ovládača a nemusíte sa trápiť s pozíciou vášho telefónu. Nám Microsoft na účely testovania poskytol držiak PowerA MOGA Gaming Clip.

- Reklama -

Pripravte sa, štartujeme

Povedzme, že máte všetko pripravené. Telefón, zaplatený Game Pass Ultimate, ovládač, rýchly a stabilný internet, prípadne držiak a nejaké to občerstvenie. Vaše prvé kroky budú smerovať do aplikácie Xbox Game Pass, kde sa prihlásite a v podstate sa okamžite môžete začať hrať. Je len na vás, akú hru si vyberiete. Momentálne je v ponuke 190 hier, ktoré podporujú cloudové hranie. Aspoň podľa oficiálnej Xbox stránky.

My sme si to namierili hneď do našej obľúbenej závodnej hry Forza Horizon 4. Tak, ako sme sa tešili, že si zahráme v pohodlí gauča iba s ovládačom v ruke, tak sme boli aj sklamaní. Bohužiaľ, internet to nezvládal, a to aj napriek tomu, že sme spĺňali odporúčanú rýchlosť spoločnosťou Microsoft. Len ťažko im to však môžeme mať za zlé. Je zložité stanoviť minimálnu požiadavku na cloudové hranie a platí, že čím rýchlejší a stabilnejší internet, tým lepšie. Hra bola v našom prípade nehrateľná, zvuk bol trhaný, obraz obsahoval artefakty a vyzeralo to skôr, že sa pozeráme na prezentáciu v PowerPointe. Ale nevadí, pomalé pripojenie sa v dnešnej dobe dá vyriešiť, a to aspoň 4G sieťou mobilných operátorov. Tu však musíme upozorniť na dve dôležité veci.

Ak sa chystáte hrať na mobilných dátach, pretože váš internet nie je dostačujúci alebo ste na cestách, mali by ste si dávať pozor na objem prenesených dát. Cloud gaming je náročná vec a len za pár minút hrania tak môžete prečerpať bez problémov aj giga dát. Uistite sa, že máte dostatočne veľký dátový balíček, aby vás neprekvapila faktúra v budúcom mesiaci. Druhou vecou je, že 4G sieť nie je v každom meste a v každej lokalite rovnako rýchla a stabilná. Počas hrania sa tak môžu vyskytnúť problémy. My sme náš problém s pripojením vyriešili zmenou mesta a pripojením sa na oveľa rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie. Od tohto momentu sa dá hovoriť o zážitku z hrania.

Všetky hry na jeden dotyk

Ako sme už spomenuli, vybrať si môžete zo 190 hier, ktoré podporujú cloudové hranie. Naša obľúbená Forza fičala na lepšom pripojení takmer bez problémov. Občasných trhaniam a zásekom sa asi nevyhnete, to je údel hrania cez cloud, pomocou internetu. Nie je to však nič vážne a dá sa to prežiť, niekedy to dokonca ani nezaregistrujete. Avšak, pripojenie môžete mať aj priamo od NASA, stále tu bude jedna vec, ktorá vás trápiť bude. Tou je takzvaný input lag, to znamená dlhší čas, kým sa vaše stlačenie ovládača prenesie na server a späť k vám.

Problémom je aj samotné pripájanie na server. Akonáhle zapnete hru, aplikácia vás spája so vzdialeným serverom. Teraz záleží už viac-menej na šťastí, aký server pre vás aplikácia vyberie. Ak je od vás fyzicky ďalej, hranie je o niečo horšie. Ak ste pripojený na server relatívne blízko vašej polohy, hranie je viditeľne plynulejšie. Najlepšie výsledky sme mali na poľskom serveri, čo je v rámci tejto služby naozaj blízko. Výkonnosť sa líši aj v závislosti od toho, akú hru práve hráte. Niektoré bežia dobre aj na horšom pripojení, napríklad Ori and the Blind Forest išiel bez problémov aj na menej stabilnom a pomalšom pripojení. Na druhú stranu, naša obľúbená Forza Horizon 4 mala problémy aj na rýchlom a kvalitnom pripojení. Trhal sa zvuk a obraz mal pravidelné artefakty. Vo všeobecnosti platí, že hry, v ktorých nepotrebujete takmer okamžité reakcie, sa vám budú hrať lepšie, ako nejaké akčné FPS tituly.

Široká škála hier

Databáza hier je naozaj veľká, to sme už niekoľkokrát spomenuli. My osobne sme vyskúšali niekoľko titulov a niekoľko žánrov. Dokonca aj novinku Rainbow Six Siege, ktorý však takým štýlom neodporúčame hrať. Už vôbec nie súťažne. Problémom nie je len takzvaný input-lag, ale aj malý displej. Vo všeobecnosti chcete mať pri akčných a kompetitivnych hrách čo najväčší displej a vidieť nepriateľa jasne a zreteľne. To sa vám na malom displeji telefónov nemusí vždy podariť, a tým pádom budete namiesto zábavy zažívať frustráciu. Podobne to bolo aj s Forzou a vlastne aj s väčšinou iných hier. Aj keď bežali dobre, užívateľské prostredie, menu a text sú predsa len prispôsobené na väčšie rozlíšenia, a tým pádom musíte mať telefón blízko očí, aby ste si prečítali text v hre. Uvítali by sme prípadné nastavenie veľkosti textu pri hraní cez cloud na mobilnom zariadení.

Samozrejmosťou tejto služby je aj váš Xbox účet a všetko s ním spojené. Nebudeme podrobne menovať, čo všetko obsahuje, keďže ide vlastne o plnohodnotný Xbox účet so všetkým, čo k tomu patrí. Priatelia, achievement a cross-save, to všetko služba ponúka a vy sa tak nemusíte báť, že o svoj postup v hre prídete. Môžete teda s pokojným svedomím začať hrať cez Cloud Gaming a hru dokončiť neskôr, napríklad na konzole alebo PC.

Záverečné slovo

Tak ako väčšina streamovacích služieb, aj Cloud Gaming od Xboxu, hovorí, že ponúka hranie vašich obľúbených hier na (takmer) ľubovoľnom mobilnom zariadení. Faktom je, že je to vlastne pravda. Na druhú stranu si však treba uvedomiť, že prvým a zásadným problémom každého cloudového hrania hier je, že sa takmer výhradne spolieha na vaše pripojenie. Ak teda máte horší internet, váš zážitok môže byť z veľkej miery ovplyvnený. Ak disponujete kvalitným a stabilným pripojením, je šanca, že si Cloud Gaming užijete bez problémov, no ani to nezaručuje, že všetko pôjde ako po masle. Cloudové hranie vo všeobecnosti je ešte stále vo vývoji.

Nie je dokonalé a možno ešte nejaký ten čas nebude. Xbox však ide dobrou cestou a my veríme, že nebude trvať dlho, kým svoj Cloud Gaming privedú k dokonalosti. Pomôcť by k tomu mohlo viac serverov a optimalizácia hier priamo za účelom zlepšenia zážitku počas hrania cez cloud. Navyše, v prospech tejto služby hrá aj fakt, že je v podstate zadarmo ako súčasť balíka Xbox Game Pass Ultimate, to znamená, že nemusíte ľutovať peniaze, ak vám náhodou Cloud Gaming nepôjde ideálne. Stále máte k dispozícii množstvo hier, ktoré si môžete zahrať na konzolách alebo na PC.

- Reklama -
2 komentárov
2 Komentárov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
trackback

[…] Vyskúšali sme budúcnosť hrania hier – Cloud gaming od Xboxu […]

trackback

[…] toho sa Microsoft vo veľkom venuje aj službám, ako napríklad Game Pass a Cloud. Sú to služby, ktoré ťahajú Xbox stále dopredu. Aj keď má konzola od Microsoftu menej […]

Naša relácia

- Reklama -
2
0
Chceme počuť tvoj názor! Pridaj komentár :)x